България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Уж, регламентирано, а то няма места за регламентирано къмпингуване

Забраняването на нерегламентираното къмпингуване рано или късно ще се случи, смята Ваня Бижева

15.03.2016 | 08:26 Редактор: Ирина Георгиева
Уж, регламентирано, а то няма места за регламентирано къмпингуване

Забраняването на нерегламентираното къмпингуване рано или късно ще се случи, смята Ваня Бижеват от Асоциация Българско Черноморие в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.

В момента няма забрана за къмпингуването, а такова върху бреговата ивица и пясъка. Това уточни Ваня Бижева от Асоциация Българско Черноморие в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR по повод спорните предложения за промяна в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. 

"Това беше опит на законодателя да регулира едни тежки взаимоотношения между собствениците на земи и ползватели на земи. Нормално е къмпингуването да бъде регулирано от закон, след като години наред това предизвикваше конфликт. Даже аз приветствам тази изява", посочи Бижева.

Още по темата

На друго мнение е обаче Петко Ковачев от ПП Зелените. В Сутрешния блок, той посочи, че според регистъра на Министерство на туризма (МТ) няма информация за лицензираните къмпинги, защото такива нямало.

"По българското законодателство към всеки проект трябва да се има и така наречения Анализ на въздействието. Чел съм много анализи на въздействието и официални, и неофициални. Мога да ви кажа, че по-аматьорски текстове няма. Те са писани от някакви кандидат-студенти, които нямат определени знания. Ясната терминология е част от проблема. Тя се появява, защото българските депутати не могат да анализират това, което внасят и какъв ще бъде ефектът от него. Съответно виждате, че Борисов и депутатите реагират, когато вече се случи последствието, когато бомбата гръмне и се разбере, че са сгафили", коментира още той.

Според Бижева с толкова много зелени зони и Натура в България, забраняването на нерегламентираното къмпингуване рано или късно ще се случи. И тук Ковачев не изрази съгласие.

"В Натура зоните има документи и в тях се записва какво може и какво не във всяка отделна зона. Да се говори така на едро, че в дивото къмпингуване може нещо или не, първо няма основание, а второ да забравим мита, че дивите къмпингуващи са най-големите замърсители на природата. Това не е вярно. Освен това, както всички знаем, хората, които протестират искат регулация, която да позволи нещата да се случват така, че да няма нарушители, каквито и по принцип не са", коментира той.

"Когато се оценява въздействието на дадено законодателство, г-н Ковачев, първото нещо, което се дава да се види е каква е практиката. В Европа практиката е, че дивото къмпингуване или нерегламентираното е забранено. Ако се толерирали някъде, трябва да става със съгласието на собствениците", обясни от своя страна Бижева.

В момента е забранено нерегламентираното къмпингуване, подчерта отново тя и поясни, че ако някой иска да къмпингува - това лесно може да се уреди - "да отидете в парцела на един собственик, както е в цяла Европа. Не се толерира никъде в света такова събиране в огромни мнозинства."

Бижева приветства концепцията за въвеждането в България на тези плажове за природосъобразен туризъм. Това са хоризонтални политики, поясни тя.

"Мога да обясня поведението на Борисов като страх. Надявам се е и някакво разпознаване какво всъщност се случи и какво забраниха. Това е безумие. Къмпингуването е избор и начин на живот. Хората, които ходят с кемпери и каравани не го правят поради липса на средства, както много се обяснява. Те сами искат сами да избягат от сградите. Искат да живеят сред природата дори и за кратко", коментира и протестиращата Жана Иванова, по повод информацията, че премиерът е предложил да се отмени забраната.

"Според регистъра на Министерството на туризма местата за регламентирано къмпингуване местата са нула. Ако се погледне по-общо - искат да ни забранят къмпингуването на определените за това места. При положение, че такива няма и МТ не знае има ли в България регламентирани къмпинги, излиза, че цялата забрана, която предвиждат за цяла България - означава пълна забрана за къмпинг туризма за цяла България", добави тя.

"Опъването на палатките става изключително бързо - също толкова бързо, колкото и ще се сгъне за разлика от бетона, който би се излял на това място. Безумни са забраните, защото няма обособени къмпинги в тази страна. Те бяха застроени и разрушени. Останаха само няколко плажа, за които се борим. Тъй като не успяха да ни дискредитират и изгонят, опитаха се да го забранят", допълни я протестиращия срещу забраната Асен Димитров.

Димитров заяви, че протестите няма да спрат със Закона за къмпингуването, а исканията им са да се запазят статутите на дивите плажове, да не се допуска строителство, концесии.