България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Гърция в състояние на народен бунт?

Изходът е в преoсмисляне на рестриктивната политика на "Тройката", смятат експерти пред Bulgaria ON AIR

15.02.2016 | 11:57 Редактор: Ирина Георгиева
Гърция в състояние на народен бунт?

Защо гръцките фермери блокират границата си с България - защото е част от ЕС и очакват въпросът да се постави пред Брюксел, обясни вицепрезидент на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. 

Още по темата

България има няколко пропускателни пункта с Гърция, но протестиращите блокират само два - Илинден и Кулата, защото оттам минава основният товаропоток на суровини и стоки, посочи Партениотис. Той добави, че през Маказа преминават само леки автомобили, а Свиленград е много далеч.

"При останалите държави, с които Гърция има сухопътна граница, няма никакъв блокаж. Протестиращите направиха опит да блокират македонската граница. Всички останали гранични държави не са част от ЕС - Македония, Албания и Турция. Гръцките протестиращи разбират с ясното си съзнание, че гръцкото правителство не е в състояние да разреши въпроса и се опитват да привлекат други държави, свързани с Брюксел. Блокирайки границите искат да провокират българския бизнес и работници да реагират и да изискат от българското правителство и то да вземе отношение. В случая то да постави въпроса пред Брюксел", обясни Партениотис.

Гръцката икономика и народ са опитно зайче пред това, което предстои да бъде направено, коментира от своя страна бизнесменът Йоаким Каламарис и поясни, че предстои хаос.

В момента Гърция се намира в състояние на народен бунт, където крачката до тежък конфликт е много малка, прогнозира Партениотис.

"Цялата ситуация се дължи на простичък факт, че повече от 4 години Гърция е в състояние на непрекъснат натиск от страна на чужди финансови институции или от "Тройката" (ЕЦБ, ЕС и МВФ), при което се искат непрекъснато орязване на социални придобивки", коментира Партениотис.

"След мерките, взети от "Тройката на ужасите", гърците не виждат нищо добро. Разбира се, че тези спекуланти, които стоят зад тази "Тройка" или част от тях, или част от администрацията на Брюксел. Европа през последните години не може да се гордее с нищо, освен с увеличаване на безработицата във всички страни и специално в Средиземноморието" - допълни Каламарис.

Изходът от кризата е в преосмисляне на рестриктивната политика на икономическите динозаври в рамките на "Тройката", смята Партениотис. Според него нещата опират и до това, че Гърция е на входа на ЕС от гледна точка на бежанската вълна. Той прогнозира, че гръцкото правителство няма да падне, защото няма алтернатива.