Скучна кампания, интересни избори – така обобщи изборната битка политологът проф. Анна Кръстева в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR ден след като се проведоха изборите у нас. Според нея е парадоксален фактът, че големите играчи на тези местни избори се оказаха националните партии.
Проф. Кръстева подчерта, че българският избирател е дал гласа си на мажоритарен принцип, като посочи резултатите в София и Бургас, където кандидатите на ГЕРБ, Йорданка Фъндъкова и Димитър Николов, за поредна година поведоха с най-голям процент гласове.
“Тези безпрецедентно успешни кметове не биха били такива, ако нямаха категоричната подкрепа на ГЕРБ. Затова казвам, че са партийно мажоритарни.“, допълни тя.
Според нея двамата са илюстрации на един и същи модел, характеризиран с три основни измерения: ясна и последователна стратегия на управление, консенсусен подход и изключително обрано медийно поведение.
Такъв тип кандидати обръщат вота
Гласът на избирателите се формира по време на мандата. По думите на проф. Кръстева подобни успешни кметове увеличават своето ядро много далеч отвъд собствените си партии.
Мажоритарността обаче не е сработила при реформаторите, които по думите на политолога съвсем очаквано са на второ място. Според проф. Кръстева големите градове продължават да бъдат "по герберски сини и стават все по-сини“. Според нея на тези избори се потвърди хипотезата, че именно там се наблюдава преход от идеологически партии, каквато е БСП, към управленски партии, каквато е ГЕРБ.
Относно ДПС, според проф. Кръстева, партията разчита на постоянен електорат и позициите ѝ са стабилни.
Референдумът е доказателство, че гражданите са достатъчно отговорни да се произнесат по въпроса с електронното гласуване, но е малко вероятно българските политици да предприемат реални стъпки за осъществяването му, смята проф. Кръстева.
Чуйте още от разговора в следващото видео: