Повишението на цената на тока ще се усети от млекопреработвателите у нас и на тяхната конкурентоспособност спрямо европейските им колеги. Това прогнозира зам.- председателят на браншовата асоциация Симеон Присадашки в предаването Денят Он Ер. Според него увеличението няма да се отрази на крайния потребител.
"Промяната на тока, която настъпи преди около месец, косвено ще се отрази на цената на млечните продукти и това е неминуемо - токът е един от компонентите, които определят себестойността на млечните продукти, но не е основният. Крайният потребител може би няма да усети това поскъпване, въпреки че не е малко. То е в рамките на 17% средно за България. Погледнато през единица продукт, това поскъпване не е толкова голямо, докато погледнато през себестойност на годишна база, то е голямо." - обясни Присадашки.
Към 24 август няма сериозно движение по цените на млечните продукти, не само на българския, а и на европейските пазари, съобщи още експертът. По думите му основният компонент, който променя цената това е суровината.
"Все още суровото мляко в Европа е в излишък. Има свръх предлагане спрямо реализацията на млечни продукти." - уточни Присадашки.
Цената на фуражите не е падала, а само тази на суровото мляко, коментира Присадашки.
"България е най-потърпевша в този смисъл, защото няма така сериозна изградена субсидия за производството на сурово мляко, както в цяла Европа. Субсидията за българския фермер е в пъти по-малка, от тази за европейския фермер. Смятам, че млекопреработвателите у нас са по-гъвкави в тази посока и ще се съхранят и няма да фалират, докато при фермерството тази тенденция е притеснителна и има опасност България да стане зависима за суровина." - поясни Присадашки.
Чуйте: