България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

БСП: Част от промените за референдумите са безпринципни

Това е тема, недостижима за България, смята Янаки Стоилов

16.07.2015 | 14:22 Редактор:
БСП: Част от промените за референдумите са безпринципни
БСП: Част от промените за референдумите са безпринципни

Вероятно има споразумение между ГЕРБ и ДПС за приемането на  правилата за провеждане на референдум, както стана при избора на управител на БНБ. Това каза в Сутрешния блок на България Он Ер депутатът от БСП Янаки Стоилов.

"През миналата седмица НС отложи обсъждането на тази точка. Тогава ДПС видя опасност в промените в закона, които управляващите са внесли между първо и второ четене. Според Движението поправките целят да подпомогнат успеха на президентския референдум и въвеждането на смесена избирателна система в страната", допълни депутатът.

Според анализа на Стоилов намаляването на прага на около 400 хиляди гласа, с които да се инициира провеждане на референдум, ще направи инициативата по-достъпна. Предложенията, които се правят за съчетаване на референдумите с различни избори, са продиктувани от сегашната конюнктура, смята депутатът. Той обясни, че когато има съчетание с общи местни избори, както ще е наесен, се предлага да се изчисляват гласовете, подадени за общинските листи за съветници, плюс гласувалите за референдума в чужбина.

"Формулата не само е сложна, но до голяма степен е безпринципна", смята Стоилов. Той смята, че явно се очаква инициираният референдум от президента да има валиден резултат.

Народният представител посочи, че единствената връзка между двете допитвания е, че се съчетават като изборен процес. Според него няма нищо общо между темите за референдума и провеждането на местните избори. Наред с това има реален риск да се затрудни провеждането на местните избори, като опасението на Стоилов е, че в някои секции изборният процес няма да завърши. Той направи сметка, че ако се умножи средният брой гласуващи в една секция по необходимото време на един избирател да попълни всички бюлетини – за кмет, за общински съветници, плюс трите въпроса на референдума, времето може и да не стигне. Процесът ще е труден и за „изморените изборните комисии“ да отчетат резултатите.

Това, което се предлага, не е анализирано и не е направен разчет от хора, които практически са в организацията на изборите, убеден е Стоилов.

"В случая е много важно да не се опорочат местните избори чрез съчетаването на референдума с тях", каза той и допълни, че "референдумът е тежката артилерия на демокрацията, но в нашите условия трябва да се прави по начин, който да окуражи хората".

Темата е толкова тежка артилерия за българските политици, че те се опитват да не я използват, смята Славея Христова от Сдружение "Болкан Асист". По думите й партиите у нас само си служат с понятието референдум и го използват за предизборни цели.

"В България нямаме нито нужния опит, нито практика", смята тя. Според нея видът, в който е законът в момента, обслужва единствено големите политически партии. В последните години има много сигнали от страна на обществото, че иска реално да участва в управлението. По думите й това е изключително важна тема, „но все по-недостижима за България“.