България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Липсва ясен фокус при дебата по пенсионната реформа, смята Лидия Шулева

Нужно е точно дефиниране на проблемите в сектора

17.10.2014 | 11:38 Редактор:
Липсва ясен фокус при дебата по пенсионната реформа, смята Лидия Шулева
Липсва ясен фокус при дебата по пенсионната реформа, смята Лидия Шулева

При целия дебат по пенсионната реформа липсва ясен фокус и точно дефиниране на проблемите, които стоят пред сегашния модел. Тази теза застъпи бившият социален и икономически министър Лидия Шулева в Сутрешния блок на България Он Ер. По нейни думи на дневен ред трябва да се постави и финансовата страна по този въпрос. 

"Ще кажа две цифри. Около 10 млрд. лева е бюджетът на НОИ (9 млрд. и половина), което е една трета от държавния бюджет. 60% от тези пари, които отиват за пенсии се плащат от данъкоплатците през държавния бюджет. Само около 40% от парите за пенсии се покриват от осигурителни вноски и това е картината, пред която трябва да се изправим ясно, да видим за какво става дума и какви са отношенията във финансирането на тази система, защото всички въпроси и тези, които ще се поставят на обсъждане трябва да се съобразяват с въпроса как и от къде ще се намерят пари за финансиране на пенсии." - коментира Шулева. 

В края на 2013 г. дефицитът в системата е бил 8%, а в момента е почти 70%, съобщи Шулева. Според нея има няколко причините за тази дупка: 

"Една от причините е намалението на осигурителните вноски текущо в годините. Това неминуемо води до липса на пари в системата. Беше с цел изсветление на икономиката, но този успех не беше постигнат, защото и сега работодателите отчитат над 30% сив сектор. Този ефект продължава да тежи на системата като един източник на допълнително средства." - коментира Шулева. 

Шулева обясни и логическата връзка между различните компоненти в системата: 

"Казах, че осигурителните вноски намаляха като процент. В момента има желание от страна на работодатели и икономисти за още по-голямо намаляне на осигурителните вноски. На лице е и нежелание от страна, както на работодатели, така и на работници да внасят осигурителните вноски и двете страни предпочитат да ги "икономисат". Работникът да получи малко по-висока заплата, а работодателят да спести разходи. Всичко това води до по-малко пари в системата, които трябва да бъдат компенсирани. Кои са източниците на компенсиране - единственият източник е бюджетът, но това не означава данъци. Дали ще се повишат данъците, което е също неприемливо или ще бъдат спрени други средства от държавата. Това е въпросът, който трябва да бъде поставен на дневния ред." - подчерта Шулева. 

Ранното пенсиониране е голяма тежест за системата, смята бившият социален министър. Според нея обаче трябва да се уточни как и по какъв начин ще се осигури заетост на тези хора. 

"От една страна настояваме за премахване на ранното пенсиониране и за оставане по-дълго на пазара на труда, а от друга страна къде са работните места? Какво става с работодателите и какво е тяхното отношение към хората в по-напреднала възраст?" - попита Шулева.