С времето персоналните компютри започват да работят по-бавно. Малко ровичкане по настройките, инсталиране на няколко полезни програми и закупуване на нова RAM са само част от възможностите, с които може да забързате настолното PC, отбелязват от Business Insider. В този смисъл, преди да решите да извхърлите компютъра си, защото вече не работи достатъчно бързо, приложете следните съвети, които могат да ви спестят пари, а също и време.
1. CCleaner
CCleaner (Crap Cleaner) е невероятен безплатен инструмент за системна оптимизация, който изтрива, както кеша на браузъра, така и всички непотребни и временни файлове. В резултат- персоналният компютър работи по-бързо и ефективно. Инструментът освобождава повече свободно място на хард диска, а най-хубавото е, че програмата е бърза и безплатна.
2. Премахнете ненужните визуални ефекти и анимации от компютъра си
Някои от използваните ефекти и анимации определено правят операционната система да изглежда по-добре. Целта, обаче е, да имаме по-бърз компютър. Работата със софтуера "Aero", наличен в изданията Home Premium, Professional и Ultimate на Windows 7, съчетава великолепни графики с полезни нови методи за управление на работния плот, посочват от Windows. Този софтуер обаче, сериозно забавя по- старите персонални компютри, при които е хубаво да се спре. Кликнете с десния бутон на работния плот и след това щракнете върху "Personalize". Изберете раздела "Window Color" и след това махнете отметката "Enable transparency".
3. Подновете и използвайте антивирусна програма
Зловредният софтуер и вирусите също забавят сериозно компютъра. Затова е нужно да се вземат мерки срещу тях. По-голямата част от потребителите използват безплатни пробни версии на антивирусни програми, чиито нотификации са почти толкова досадни, колкото и самите вируси. Деинсталирайте подобни антивирусни програми и опитайте Microsoft Security Essentials. Това е безплатен антивирусен софтуер, който няма да ви бомбардира с реклами, посочват от Business Insider.
Съвет: Всеки ден правете "бързо сканиране" на системата, а поне веднъж седмично "пълно сканиране".
4. Купете повече RAM за по-бърз мултитаскинг
Мултитаскингът е функция, която позволява на приложенията да изпълняват специфични задачи във фонов режим, докато използвате друго приложение, обясняват от Apple. Нова RAM или памет с произволен достъп е евтин и лесен ъпгрейд, който ще увеличи скоростта на компютъра.
5. Купете статично дисково устройство SSD, което е изключително пъргаво при натоварване
Чрез надстройка на твърдия диск компютърът започва да зарежда в пъти по-бързо. Има два вида диска: HDD - традиционен твърд диск, и SDD - по-новите статични дискови устройства.
Традиционните твърди дискове са по-евтини и имат "подвижни части", докато статичните дискови устройства се основават на технологията на флаш паметта, която няма "движещи се части". С времето обаче, и вторите стават все по-евтини.
6. Намалете приложенията, които стартират с пускането на компютъра
Този прост съвет ще направи компютъра ви по-бърз още със самото пускане. За да видите списъка с програмите, които можете да спрете, щракнете върху Start менюто и търсете "MSConfig". След това кликнете върху раздела Startup и ще видите списъка. Оттам можете да махнете всички програми, от които не се нуждаете при стартирането на PC.
Съвет: Ако имате съмнение за някоя програма, вижте в Google за какво служи. Може да се окаже, че това е важен софтуер.
7. Вижте как работи и какъв софтуер използва компютърът ви, за да намалите излишното
Компютърът винаги "изпълнява" множество процеси, за да работи добре, но е полезно да се уверите, че всичките му са необходими. Какво имаме предвид?
За Windows, щракнете с десния бутон върху лентата със задачите и след това кликнете върху "Start Task Manager". По този начин ще видите Task Manager. Той показва, както активните програми, така и колко натоварват RAM или мощта на процесора. Ако видите някоя програма, която не разпознавате или ви се вижда съмнителна, проверете я в Google. Може да се окаже вирус или зловреден софтуер.
8. Преинсталирайте компютъра, ако е заразен с вирус или зловреден софтуер
Можете да изчистите вирусите с хубава антивирусна програма, но понякога преинсталирането на операционната система е по-добрият вариант. Ако решите да обновите системата си, не забравяйте, че часовникът се занулява, както и вашите важни документи и медия се изтриват. Когато сте готови да нулирате, поставете инсталационния диск на Windows или USB стика в компютъра си и след това го изключите. Започнете да архивирате и следвайте указанията на екрана.
9. Изчистете кеш-паметта, ако браузърът работи бавно
Когато интернет браузърът "цикли" това не винаги означава, че проблемът е хардуерен. За всеки браузър е различно, но като цяло е нужно да се намери Settings менюто, а след това раздела History. Чрез него може да се изчисти, както цялата история на сърфиране, така и бисквитките и кеш-паметта.
10. Дефрагментиране и оптимизиране на вашите дискове
Фрагментирането на твърдия диск забавя неговата работа и съответно на компютъра, посочват от Windows. Сменяемите устройства за съхранение, като например USB флаш устройства, могат също да се фрагментират. От подръжката на Windows обясняват: Програмата за дефрагментиране на диска подрежда разбърканите файлове на дисковете и устройствата по начин, който осигурява по-добра работа.
В Start менюто на Windows се намира опцията "Disk Defragmenter". Хубаво е поне веднъж в седмицата да се дефрагментира.
11. Рестартирайте компютъра си редовно
Когато оставяте компютъра си постоянно включен, програмите може да заемат повече памет, отколкото е нужно. Редовното изключване на компютъра му позволява да започне "отначало" и да се отърве от всякакви "течове на памет". Чрез рестартирането се инсталират и важни актуализации.
преди 2 години