Защо работният ден трябва да започва от 10 часа?

Сънят е "стратегически ресурс", който повечето компании пренебрегват

25.02.2016 | 14:00 Редактор:
Защо работният ден трябва да започва от 10 часа?
Защо работният ден трябва да започва от 10 часа?

Ако се "хванете", че натискате бутона за дрямка (snooze) всяка сутрин, не се обвинявайте. Твърде вероятно е работният график да е "виновен".

Все по-голяма част от изследванията в областта показват, че работните графици не са в синхрон с биологичния часовник на тялото. По този повод експертите призовават работодателите да си вземат бележка.

Още по темата

Сънят е "стратегически ресурс", който повечето компании пренебрегват. Това показва изследване на Кристофър Барнес, професор по мениджмънт в университета на Вашингтон Майкъл Фостър Училище за бизнес.

Когато работните графици са в съответствие с природните модели на съня на хората, те произвеждат по-висококачествена и по-иновативна работа, защото са по-съсредоточени, по-малко стресирани и по-здрави, пише проф. Фостър.

Съответно - когато служителите са лишени от сън, те са по-склонни да правят големи грешки, пише BBC Capital.

Изследванията показват още, че нощните птици са по-"неетични" сутрин, отколкото нощем - и обратното ранните птици са "по-неетични" през нощта.

Това не се дължи само на количеството сън, което тялото получава. Дали един човек може да бъде продуктивен 8 часа зависи от циркадния ритъм. Това е режимът на организма, метаболизма и умствената активност през денонощието.

Всеки организъм - от примитивните бактерии до човешките същества - има вътрешен часовник, обяснява Тил Роенеберг, професор по хронобиология в университета Лудвиг Максимилиан Мюнхен. По думите му този часовник може да варира значително в зависимост от организма.

"Това е като краката", обяснява проф. Роенеберг - "Някои хора се раждат с големи крака, други с малки, но повечето са някъде по средата".

Според професора проблемът е, че заради забързаното си ежедневие човек не взима под внимание циркадните си ритми.

Има много компании, които започват работния ден в 8 или 9 часа, Това поставя в противоречие часовникът на тялото и графика.

Това разминаване, заедно с натиска върху хората да бъдат продуктивни и да бъдат на разположение 24 часа да отговарят на телфонни повиквания и имейли - показва, че много хора страдат от така наречената "социална часова разлика". С други думи организмите им винаги са в грешната часова зона.

Проучванията изчисляват, че повече от 70% от хората стават по-рано сутрин, отколкото трябва.

Това нарушение започва още в юношеството, допълва Пол Кели от Оксфордския университет. Според него в идеалния случай - работният ден трябва да започне в 10 часа.

Не е рационално работният ден да започва в 8 часа, смята Кели. Това обаче е в противоречие на стереотипите в офиса, където се смята, че ранобудните служители са по-усърдни и добросъвестни. В повечето случаи те получават и по-високи оценки за работата си, дори и да са работили същият брой часове като служителите втора смяна.