Най-вероятно 2016г. ще бъде по-топла от 2015г., показва новата глобална синоптична прогноза на националната метеорологична служба във Великобритания. Тази година вече е обявена за най-гореща сред температурните рекорди заради комбинацията от глобално затопляне и феномена Ел Ниньо.
От националната метеорологична служба вярват, че температурите през 2016г. може да са 1,1°C над прединдустриалните нива.
По време на срещата в Париж от миналата седмица, страните се съгласиха, че светът трябва да продължи усилията за ограничаване на покачването от 1,5°C.
Новата прогноза, която е комбинация от компютърни модели и статистически методи казва, че глобалната средна температура за следващите 12 месеца ще бъде 0,84°C над средното за периода 1961г. - 1990г.
Миналата година, синоптиците прогнозираха 2015г. за 0,64°C над средните нива. Данните от януари до октомври 2015г. показва, че средната температура се движи с 0,72 нагоре спрямо нивата от 1961г. - 1990г.
Неочаквани събития
Феноменът Ел Ниньо започна през 2015г. и ще продължи през първата половина на следващата година. Той вече е отговорен за по-краткия сезон на мусоните в Индия, за отслабването на сезона на атлантическите урагани. Феноменът "участва" в ранните зимни бури в Северна Европа от последните няколко седмици.
Националната метеорологична служба прогнозира, че Ел Ниньо ще е отговорен за повишението на температурите за 2016г. с 0,2°C.
На 12 декември 195 страни се събраха в Бурже в рамките на 21 конференция за климата. Те се обединиха около проектотекст, чиито основни пунктове все още създават противоречия.
Дългосрочна цел
Чл. 2 от текста предвижда затоплянето да се ограничава до "над 2°C" спрямо прединдустриалната епоха (вече сме на + 0,8°C) и да се положат усилия за оставане под 1,5°C, както поискаха най-уязвимите от затоплянето страни (малките островни държави, застрашени от повишаване на морското равнище). Това е важен символ, дори и специалистите по климата да твърдят, че преминаването на бариерата от 1,5°C е неизбежна.