Тримата космонавти от МКС се завърнаха на Земята

Тримата започнаха своята мисия на 26 март

11.09.2014 | 17:20 Редактор:
Тримата космонавти от МКС се завърнаха на Земята
Тримата космонавти от МКС се завърнаха на Земята

Трима членове на екипажа на Международната космическа станция се завърнаха на Земята след повече от половин година в космоса.

Капсулата на на Союз ТМА-12М МКС се приземи на 147 км ЮИ от Джаказкан в Казахстан.

Руските космонавти Александър Скворцов и Олег Артьомиев и американският астронавт Стивън Суонсън скацнаха успешно в казахстанската степ в 05:23ч. българско време.

При кацането на спускаемия апарат на космическия кораб Союз ТМА-12М охраната бе обезпечена от 200 войници, 14 хеликоптера Ми-8, три самолета Ан-12 и Ан-26 и 6 автомобила с високапроходимост, съобщава РИА Новости.

В орбита екипажът е работил с руския товарен кораб Прогрес, европейския товарен ATV-5, американските кораби Cygnus и Dragon.

Скворцов и Артьомиев излязоха два пъти в открития космос по програмата на руския сегмент на станцията.

По време на една от "космическите разходки" те пуснаха наноспътник.

 

Тримата обитатели на орбиталната станция са участвали и в различни изследвания на човешкото поведение и производителност в комоса, както и влиянието му върху костната и мускулна физиология.

Едно от най-важните изследвания на Експедиция-40 е управление на човешкото здраве по време на дълго пътуване в космоса.

Причината е, че NASA и Роскосмос искат да изпратят космонавти през 2015г., които да прекарат година на борда на орбиталната лаборатория.

По време на престоя си в космоса са те изминали 71 700 милиона мили и са посрещнали 5 транспортни кораба.

Космическата станция е повече от платформа за научни изследвания.

На нея се тестват и нови технологии.

Дори и най-рутинните задачи като наблюдение или отстраняване на въглероден диоксид, дава нова информация за следващото поколение.

Например оказва се, че отстраняване на въглероден диоксид от различните отделения на станцията под налягане е много по-различно в космоса, отколкото на Земята.

След като приключи мисията си, Суонсън вече е прекарал общо 196 дни в космоса.

Скворцов е натрупал 345 дни в космоса от два полета и Артемиев е прекарал 169 дни, като това е първата му мисия. 

Тримата започнаха излетяха в орбита на 26 март.

Следващата експедиция е планирана за 26 септември, когато руският космически кораб Союз ТМА-14М ще бъде изстрелян от космодрума Байконур в Казахстан с трима души на борда - руските космонавти Александър Самокутяев и Елена Серовая, както и астронавтът Бари Уилмор.

В условията на санкции Русия ще поръчва от Азия микроелектроника и оборудване за ракетно-космическата техника, която произвежда, съобщи пред пресата на 11 септември генералният директор на Обединената ракетно-космическа корпорация /ОРКК/ Игор Комаров.

"Ще развиваме контакти с Китай, Южна Корея, Индия, Сингапур и други страни", каза Комаров, цитиран от РИА Новости.

Според него Русия трябва да разбере, че санкциите в областта на микроелектрониката силно променят международното разделение на труда.

Също на 11 септември стана ясно, че руският космически център Хруничев се отказва от производство на спътници и модули за космическите станции.

Вместо това ще се насочи към производство на ракети-носители, съобщи пред пресата новият директор Андрей Калиновски.

Надзорният съвет на ОРКК одобри програма за финансово оздравяване на силно задлъжнелия /11,9 млрд рубли - 300 млн долара/ Център Хруничев в рамките на реформата в ракетно-космическия сектор в Русия, съобщава компанията на сайта си.

Центърът произвежда ракетите Протон, Ангара 1,2 /снимка/, Ангара А5, Салют.

В рамките на мащабната реформа в ракетно-космическия сектор Русия създаде Обединената ракетно-космическа корпорация /ОРКК/, обединяваща всички компании в отрасъла.

Реформата включва и технологична модернизация на заводите за производство на ракети-носители, ракетни двигатели, системи за управление и компонентни бази.

В Далечния Изток продължава строителството на космодрума Восточный /снимка/ и град Циолковски.