Според Настимир Ананиев, основните казуси по пенсионната реформа касаят доходността на частните пенсионни фондове от една страна, и от друга прехвърлянето на средствата за втора вноска от капиталов пазар, пенсионните фондове в разходен такъв или НОИ. А там влязат ли парите, те потъват, допълни Ананиев. Притеснителна е намесата на това преместване, донякъде проблемът се решава с предложението вноските да попадат в Сребърния фонд, а не в НОИ, но активността при инвестирането на средствата пак не е достатъчна, смята експертът. Това обаче е вариант, предложението вноските да се върнат обратно в частен фонд при желание на осигуряващия се, да се случи.
Коментарите за доходността на частните пенсионни фондове, която КФН и някои анализатори коментираха за отрицателна в периода 2004-2014 година, се оказаха неоснователни. Има различни методологии, коментира Ананиев, и затова се разминаха изчисленията на фондовете и КФН. Тази, която КФН използва е стара, в момента има по-нова, която е по-акуратна, заяви Ананиев. Важно е да се отбележи, че в разглеждания период 2004-2014 година се включва и 2008 година, която беше критични за всички пазари. Тогава доходността на фондовете у нас е -20% и това се отразява сериозно на резултатите.
Управлението на капиталов фонд от НОИ не е добра идея, тъй като функциите на НОИ са различни, допълни зам.-председателят на Комисията за пенсионните фондове. По-скоро трябва да се обърне внимание на "течовете" в НОИ и проблемите в пенсионната система като цяло - ранното пенсиониране, минималната социална пенсия и инвалидната. Държавата се източва и всички са наясно с това, коментира депутатът от Реформаторки блок.
Още за предложенията за гаранционен фонд, таксите, които се плащат от осигурените към частните фондове и мултифондовата система, може да чуете в следващия видео материал:
Investbook, предаването за бизнес и инвестиции, с водещ Дориана Ранкова
преди 9 години