Безработен си. Почваш работа - пак си беден
Около 40% от започналите работа българи, остават бедни, сочат данни на ЕК, цитирани от социалното министерство. Единствената друга страна членка на ЕС, където ситуацията изглежда е по-тревожна е Румъния, пише в. Сега. В северната ни съседка само един от всеки петима успява да се измъкне от бедността след започване на работа.
"Намаляването на безработицата е свързано със спада в бедността, но едва половината бедни, които намират работа, успяват да се измъкнат. Решаващият фактор тук е размерът на възнагражденията, както номинално, така и почасово. У нас под 40% от безработните, намерили работа, остават бедни", съобщават от социалното министерство.
Според изследване на ИПИ заетият би получавал допълнителен доход, който е едва 18% по-висок в сравнение с парите от помощи и обезщетения, които е вземал като безработен.
Още по темата
Като цяло броят на бедните хора в ЕС намалява и това се дължи до голяма степен на намалението им в България, Румъния и Унгария. Последните данни от 2014г. сочат, че все още 122 млн. души (или всеки четвърти) в ЕС са заплашени от изпадане в бедност. Техният брой е най-висок у нас - 40.1% от хората в страната са заплашени от бедност, но от 2008 г. има известно намаление с около 5%. В Румъния този процент е почти същият - 40.2% от хората са застрашени от бедност. На дъното е и Гърция с 36%.
Данните на европейската статистическа служба за 2014 г. показват, че всеки трети у нас продължава да живее в тежки материални лишения - тези хора не могат да покрият основните си разходи като сметки и наем на жилището си например.
България е назад и по друг показател, а именно брой на сключени договори на непълен работен ден - 4 часови договори у нас са рядкост. Те са едва под 5 на сто. Междувременно над 60% от българите, работещи на непълен ден, биха предпочели пълна заетост.
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК