ЕК се произнесе в полза на България на 3 август 2015 г. с мотивирано становище по жалбата на Република България срещу Република Гърция на основание на чл. 259 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) относно гръцкото законодателство за подоходно облагане, предвиждащо ограничение на признаването за данъчни цели на трансгранични разходи и облагането им с данък при източника в размер на 26 на сто. Мотивираното становище е изпратено и до двете заинтересовани страни, съобщи Министерство на финансите.
Заключението на ЕК е, че чрез въвеждането на ограничения за признаването като разходи за данъчни цели при подоходното облагане на някои трансгранични разходи, Република Гърция не е изпълнила задълженията си съгласно чл. 34 (за свободно движение на стоки) и чл. 56 (за свободно предоставяне на услуги) от ДФЕС.
След получаване на Мотивираното становище на ЕК България можеше да заведе дело в Съда на ЕС в случай, че гръцката страна не отмени разпоредбите чл. 21 от Закон 4321/2015 г., регламентиращи данъка при източника като несъвместими с правото на ЕС.
Въпреки предоставената възможност, България не подаде жалба до Съда на ЕС в Люксембург заради очакваното и заявено намерение от гръцка страна данъкът да бъде отменен. В края на предходната седмица гръцкият парламент прие закон за ратифициране на Третата спасителна програма, включваща и отмяна на разпоредбите на чл. 21 от Закон 4321/2015, което удовлетворява българската страна.