ЕП призовава за по-ефективно използване на ресурсите

Растежът не трябва да бъде обвързан със степента на използване на природните ресурси, посочват евродепутати

10.07.2015 | 14:19 Редактор: Мариета Иванова
ЕП призовава за по-ефективно използване на ресурсите

ЕС трябва да използва природните ресурси по-ефективно – повишаване на производителността на ресурсите с 30% до 2030 г. може да създаде 2 милиона нови работни места, посочва Европейският парламент в резолюция, гласувана на 9 юли. За да се постигне този растеж, са нужни обвързващи цели за намаляване на отпадъците и промени в законодателството за екодизайн, добавят депутатите, цитиран от пресофиса на ЕП в София. Текстът призовава Европейската комисия да внесе нови законодателни предложения до края на 2015 г.

„Това е промяна на начина на мислене, както и голяма възможност за бизнеса. Тя може да бъде оползотворена, само като се помогне за възникването на нова бизнес екосистема“, заяви авторът на доклада на ЕП Сирпа Пиетикяйнен от ЕНП, Финландия. Нейният доклад бе приет с 394 гласа „за“, 197 „против“ и 82 въздържали се.

„За да се осъществи промяната, на първо място е необходим набор от индикатори и цели. Имаме нужда от преглед на съществуващото законодателство, тъй като то не отразява ценността на услугите, свързани с екосистемата. Имаме нужда от разширяване на обхвата на директивата за екодизайна и обновяване на директивата за отпадъците“, коментира още Пиетикяйнен.

Резолюцията беше приета в отговор на плановете на Комисията относно пакета за „кръгова икономика“, внесен на 3 юли 2014 г. заедно със законодателно предложение относно отпадъците, което беше оттеглено няколко месеца по-късно.
 
Към нулево ниво на отпадъци

Новите обвързващи цели за намаляване на отпадъците могат да доведат до създаването на 180 000 работни места,

Още по темата

посочва ЕП. Парламентът призовава Комисията да предложи такива цели до края на 2015 г., както и постепенно намаляване на депонирането на отпадъци.
Членовете на ЕП също така призовават Комисията да насърчи предоставянето на непродадените продукти от сектора за търговията на дребно с храни на благотворителни организации.

Екодизайн: дълготрайност и премахване на планираното остаряване

Депутатите призовават Комисията да направи преглед на законодателството за екодизайн до края на 2016 г. с оглед разширяването на обхвата му и покриването на всички продуктови групи. Членовете на ЕП също така настояват Комисията да определи изискванията за критерии като дълготрайност, способност за възстановяване, повторна употреба и рециклиране.

Растежът не трябва да бъде обвързан със степента на използване на природните ресурси

За да се реши проблемът с недостига на природни ресурси, добивът и употребата им трябва да бъдат редуцирани и да бъде прекъсната връзката между растежа и използването на природните ресурси, заявяват евродепутатите. За да се осигури устойчиво използване на ресурсите до 2050 г., политиката на ЕС трябва да изисква намаляване на потреблението на ресурси до устойчиви нива, по-широко използване на възобновяеми енергийни източници и постепенното извеждане от употреба на токсичните вещества.

От 2018 г. следва да бъдат въведени задължителни показатели за ефективно използване на ресурсите, които ще отчитат тяхното потребление, включително внос и износ, се посочва в текста. Членовете на ЕП призовават да се предложи обвързваща цел за целия ЕС за по-ефективно използване на природните ресурси с 30% до 2030 г. (в сравнение с равнищата от 2014 г.), както и индивидуални цели за всяка страна членка.

Евродепутатите отбелязват, че с оглед на темпа на използване на ресурсите към 2030 световната икономика ще използва образно казано ресурсите на две планети.“Европа е по-зависима от вноса на суровини от всеки друг регион в света и много от ресурсите ще се изчерпат в относително кратко време“, добавят те.

Подобряването на използването на ресурсите би могло да донесе значителни нетни икономии на предприятията, публичните органи и гражданите в ЕС, които се оценяват на 600 милиарда евро или 8% от годишния оборот, като в същото време водят и до намаляване на общите годишни емисии на парникови газове с 2-4 %. Увеличаването на производителността на ресурсите с 30% до 2030 г. би могло да повиши БВП с почти 1% и да доведе до създаването на 2 милиона допълнителни устойчиви работни места, се посочва в резолюцията.