Фокусът на икономическите политики трябва да бъде поставен върху малките и средни предприятия, които генерират заетост, внедряват иновации и ускоряват технологичния и икономически растеж. Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на международния бизнес форум „„Ролята на бизнес организациите в подкрепа на предприемачеството“, съобщават от пресцентъра на държавния глава. Събитието се провежда по повод 120-годишнината от създаването на Българската търговско-промишлена палата и в него участваха и президентите Петър Стоянов (1997-2002г.) и Георги Първанов (2002-2012г.). В изказването си настоящият държавен глава подчерта, че само заедно държавните институции и бизнеса могат да постигнат успех в усилията за повишаване на общественото благосъстояние.
По думите на президента Плевнелиев големият урок от финансовата и икономическа криза от 2008 е, че именно реалната икономика, насърчаването на производството и предприемачеството, са важните фактори за постигането на устойчив растеж.
„България трябва да се възползва от възможностите, които дава планът на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, да подобри усвояването на европейските фондове и да работи целенасочено за подобряване на предприемаческата екосистема у нас“, заяви още държавният глава.
Според Росен Плевнелиев Българската търговско-промишлена палата има потенциал да участва активно в този процес.
„Подкрепата за предприемачите ще е централен приоритет на Европа през следващите години. Както планът „Юнкер“, така и Механизмът за свързване на Европа и програмите за трансгранично сътрудничество, могат да бъдат използвани за подобряване на инвестиционната среда, стимулиране и подпомагане на малките и средни предприятия, поощряване на предприемаческата инициатива“, посочи държавният глава.
По думите на президента Плевнелиев от изключително значение е и създаването на благоприятни възможности за лесен достъп до финансов ресурс на стартиращите компании. В България вече има успешен пример с усвояването на средства по програма JEREMIE, като през предходния програмен период в рамките на програмата са подкрепени 7000 малки и средни фирми и са стартирали над 120 нови български компании.
В изказването си на форума президентът Плевнелиев припомни и усилията на страната ни за изграждането на модерна икономика след Освобождението през 1878 г., както и приноса на търговско-индустриалните камари за изграждането на първите търговски гимназии в България. „Днес отново трябва да обединим усилията си за провеждането на образователна реформа и въвеждането на професионалното образование“, подчерта държавният глава.
По време на форума държавният глава връчи почетния си знак на председателя на Управителния съвет на БТТП, Цветан Симеонов, по повод годишнината на Палатата. Президентът поздрави ръководството на БТПП, в която днес членуват 53 000 компании и 100 браншови организации и се е превърнала в един от важните фактори за икономическо развитие на страната ни.
Пред журналисти държавният глава призова да не се спекулира с предстоящото провеждане на военни учения на подразделения на Българската армия заедно с военнослужещи от партньорски държави в НАТО. „Споразумението за изпълнение на подобни учения е от 2006 г., а тяхното провеждане е в съответствие и с Плана за готовност за действие, който беше приет с пълен консенсус през септември 2014 г. на Срещата на върха на НАТО. Не става въпрос за каквито и да било действия извън формата на тези споразумения“, подчерта президентът.