Тютюнопроизводителите отлагат протестните действия

Намеренията бяха да протестират в петък

24.02.2015 | 15:08 Редактор:
Тютюнопроизводителите отлагат протестните действия
Тютюнопроизводителите отлагат протестните действия

Тютюнопроизводителите отлагат засега протестните действия, които бяха насрочили за петък. Това стана известно след продължилата близо 3 часа среща на бранша с министъра на земеделието и храните Десислава Танева и екипа й в МЗХ, предава БТА.

Изработени са нови предложения във връзка с начина на разпределение на средствата за тютюнопроизводство, както и нови условия, които няма да могат обаче да се приложат още тази година, уточни министърът.

"Знаем обаче в каква посока да вървим, така че разпределението на средствата, което до 2020 г. е намаляващо, да е по-справедливо“, коментира тя.

Сред четирите предложения на бранша, обсъдени на днешната среща, е преразглеждането на референтния период, като от него се извадят 2007, 2008 и най-вече 2009 година, като на тяхно място се вземат предвид годините 2006, 2007 и 2008.

Причината е разследване, във връзка със съмнения, че през въпросната 2009 г. са насочвани парични потоци за тютюнопроизводство към над 100 кухи фирми, несъществуващи в бранша.

Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България даде за пример 2007, когато производството е било 30 хил. тона тютюн, през 2008 - 37 хил. тона, а през 2009 - 54 хил. тона.

"Такова производство в България по това време не е имало и специализираните органи и институции трябва да вземат отношение по този въпрос", коментира Филев.

Министър Танева каза още, че на срещата е приета политиката най-много да бъдат подпомагани малките тютюнопроизводители. Тя информира, че на нова среща, насрочена за 5 март, ще се реши кой от предложените днес варианти на подпомагане точно ще бъде приет. Танева припомни, че тютюнопроизводството у нас се подкрепя с национална преходна помощ за референтни количества и за преориентиране на това производство към алтернативни производства и други видове земеделски култури.

От името на Инициативния комитет на тютюнопроизводителите Стефан Кючуков благодари на министъра за съхранения финансов пакет от 107 млн. лева и за тази година за тютюнопроизводството в България. Той уточни, че 70 процента от тази сума са насочени към производството на ориенталски сортове тютюн - "Басми" и "Кабакулак" - в Родопите, Пиринско, Гоце Делчев и Североизточна България, където са и най-бедните производители, а останалите 30 процента ще се разпределят между едрите производители - на останалите сортове - "Бърлей" и "Виржиния".