Драги: Всички от еврозоната трябва да положат усилия за ръста на икономиката

02.01.2015 | 14:07 Редактор: Мариета Иванова
 Драги: Всички от еврозоната трябва да положат усилия за ръста на икономиката

През следващата година страните от еврозоната трябва да направят повече за икономическия ръст на валутния съюз, коментира председателят на Европейската централна банка Марио Драги в интервю за немския вестник Handelsblatt.

Всички страни са длъжни да положат повече усилия. – „Едни – в по-голяма степен, други- в по-малка,” коментира Драги, цитиран от информационна агенция ТАСС.

„Икономиката на повечето страни отново започна да расте едва през последната година, макар и слабо. Те започнаха да привеждат в ред държавните си финанси и да провеждат структурни реформи,” коментира той. Той също така отбеляза, че процесът на промяна остава под желаното темпото и че на „всички им е нужно време”.

Председателят на ЕЦБ е на мнение, че терминът „криза” в даденият момент не е подходящ за описване на икономическата ситуацията на страните от еврозоната.

 „Става дума по-скоро за продължителен период на слабост, отколкото за криза,” коментира той. По думите му- в еврозоната „умереният процес по оздравяване продължава.”

„Оздравяването е крехко и неравномерно. В последно време обаче, 14 страни от 18 показаха ръст, само две преминават през рецесия. Европа става постепенно силна,” коментира още Драги. При това той изразил  увереност, че в бъдеще „икономиките на всички страни от еврозоната ще растат”.

Драги също така пояснил, че увеличаването на дълга обременява редица страни по отношение на производителността на икономиките, независимо от усилията на ЕЦБ. Той допълва, че увеличаването на дълга в някои части на Европа през последните години зависи от това, че там не е бил отбелязан ръст”.

ЕЦБ не изключва в началото на настъпващата година да се наложи да бъдат предприети допълнителни мерки за борба с дефлацията в еврозоната.

„Рискът, че няма да изпълним мандата си, свързан със стабилизиране на цените, във всеки случай е по-висок, отколкото преди половин година,” коментира още Драги.

„В момента се прави техническа подготовка за промени в началото на 2015 на обема, интензивността и формата на нашите мерки в случай, че се наложи да се реагира на много дълъг период на ниско ниво на инфлация. В управителния съвет на ЕЦБ сме на едно мнение по този въпрос,” коментира той. По думите на Драги рискът от дефлация в еврозоната „не е изключен напълно, но е ограничен”.

 


1
0 rate up comment rate down comment 0
didslpole
преди 9 години
Периодът на стагнация ще е много дълъг, вероятно повече от четвърт век. Потенциалът за растеж в страни с обърната демографска пирамида е малък. Ако населението не расте и застарява ,би трябвало да расте потреблението или износът, което не виждам как ще стане в една боксуваща глобална икономика и при тоталният износ на дефлация. Наливането на пари не дава особени резултати, а когато ги има са временни. Мисля си че за всички застаряващи развити икономики и изобщо за глобалната икономика настават тежки времена поради нарушеното равновесие между натрупване и потребление, производителност на труда и заплащането му. Все повече ще стават "излишните" в глобален мащаб, а когато Индия влезе сериозно в състезанието по мизерия, развитите икономики и дори Китай ще закъсат съвсем. Решението е предизвикване на инфлация чрез покачване на заплатите. Ако те са високи , ще се калкулират в цените , но това може да стане само ако икономиката е затворена и синдикатите много яки. Вярно е ,че земната икономика е затворена, но наемният труд и синдикатите са в положение партер. Ако в една страна зависима от износа се вдигнат на стачка и поискат високи заплати, част от бизнесът ще фалира. Оказва се че глобалното село е в капана и той е щракнал. От развитите западни икономики Европа първа ще фалира след Русия. Това вече започна с Гърция, Испания и ще продължи с Италия и Франция. Драги и ЕК не могат да направят нищо. Сигнализирай за неуместен коментар