Защо поевтиняването на петрола не води до реципрочен спад на цената на бензина

Коментар на Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, в предаването Денят On Air

13.10.2014 | 21:00 Редактор:
Защо поевтиняването на петрола не води до реципрочен спад на цената на бензина
Защо поевтиняването на петрола не води до реципрочен спад на цената на бензина

Причините поевтиняването на петрола на международните пазари да не се отразява в реципрочен спад на цената на течните горива са свързани с факта, че акцизите и ДДС формират голяма част от тази цена, коментира в предаването Денят On Air с водещ Веселин Дремджиев председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. Експертът поясни, че в България частта от цената на течните горива за акцизи и ДДС е около 45%. В този смисъл, ако тя остава непроменена, няма как да има очаквания за голяма промяна в крайната цена на горивата. Втората ключова причина по думите му е     увеличаващите се  екологични норми, които намират реализация чрез скъпи програми също оказват влияние върху цената.

Делчев посочи, че цената на петрола на международните пазари е достигнала почти четиригодишно дъно. Причините за спада по думите му са: свитото търсене, забавянето на ръста на икономиките, както увеличаването на собствения добив от шистови източници в САЩ- един от основните вносители на петрол.

На въпрос на водещия Веселин Дремджиев каква е възможността петрол от  Ислямската държава да достигне до европейския пазар Делчев посочи, че въпреки че джихадистите контролират няколко рафинерии в Сирия и Ирак, те „по-скоро изнасят нелегално и по суша”. – „По трудно се крие танкер и в този смисъл  вероятността е нищожна”, коментира Делчев. Той допълни още, че единствената голяма нефтена рафинерия у нас- тази на Лукойл, се занимава само с руски петрол и няма причина към момента да прави промени.