Какво ще загуби България след забраната на Русия да се внасят храни от ЕС?

Производителите на пресни плодове, риба, сирене, домати и краставици у нас ще бъдат потърпевши от решението

08.08.2014 | 15:11 Редактор: Ирина Георгиева
Какво ще загуби България след забраната на Русия да се внасят храни от ЕС?

Производителите на пресни плодове, риба, сирене, домати и краставици у нас ще бъдат потърпевши от решението на Русия да забрани вноса на селскостопански продукти от ЕС, САЩ, Канада, Австралия и Норвегия. Причината е въведените икономически санкции срещу руски граждани и компании след кризата в Украйна. Мярката ще важи за една година, предава агенция Черно море.

Списъкът със забранените продукти включва прясно и охладено месо от едър рогат добитък, свинско и птиче месо, риба и ракообразни - пресни и охладени, мляко и млечни продукти, пресни зеленчуци и плодове, колбаси, както и готови хранителни изделия.

На 573, 5 млн. евро възлиза износът за Русия за 2013 г., което е 2,6% от българския експорт. Селскостопанските и хранителни стоки са с обем 53,4 млн. евро, или 9,3 на сто от износа на страната, съобщават от МИЕ.

Водещите за износа на страната ни стоки като вина и спиртни напитки, тютюни, консервирани плодове и зеленчуци засега не попадат в ограничителния списък.

От анализ на реализирания износ на хранителни продукти на стойност над 100 000 евро става ясно кои български стоки попадат в ограничителния списък на руската страна, пише Investor.bg.

В ограничителния списък попадат:

На първо място това са пресните плодове, най-вече кайсии, череши и праскови, при които през 2013 г. е реализиран износ за 4 млн. евро и други плодове на стойност 1,5 млн. евро. В списъка попадат и охладените и замразени риби (2,1 млн. евро), домати и краставици (около 360 хил. евро),  както и други хранителни продукти (износ около 650 хил. евро), сирене (износ през 2014 г. за 970 хил. евро).

Какво ще последва за българските производители?

Пресните плодове и зеленчуци в супермаркетите в Русия са основно от Холандия, Полша, Испания и Италия, в някаква степен и Турция, за която санкциите не важат. Сега най-вероятно тази продукция ще бъде насочена към България, което ще бъде сериозно предизвикателство за българските производители, коментира Мариана Милтенова от Националния съюз на градинарите.

След санкциите за ЕС руският пазар ще се отвори за плодовете и зеленчуците, произведени в Турция, Сърбия и Македония, смята още тя.

Милтенова припомня, че секторът от 20 г. е сериозно затруднен заради нерегламентирания внос и заради неравностойното положение в резултат на директните субсидии.  Правителство трябва да започне по-строги проверки за вносните плодове и зеленчуци като мярка в защита на българските производители, добавя тя.

„Трябва да се направи анализ по сектори и въз основа на него да се изработи краткосрочна и дългосрочна визия за реакция“, коментира и Диляна Славова, председател на Националната асоциация на млекопреработвателите. По данни на асоциацията десетина български фирми имат лицензи за износ на млечни продукти за Русия.

Тя препоръча да се проучи дали е възможно България да поиска компенсации от бюджета на ЕС за проваления износ. 

Така прави Полша, която е голям износител на ябълки“, заяви Славова.

Като цяло тя очаква от санкциите да бъдат засегнати основно производителите на зеленчуци и плодове в ЕС. Въпросът, според нея, е дали ще последват санкции и за други произведени в ЕС стоки.

Бившият външен министър Кристиан Вигенин препоръчва (през Facebook) да се окаже спешно съдействие на производителите и да се съдейства за намиране на заместващи пазари навън. В съобщението пише:

"Очаквам бърза реакция от президента и премиера по въведените днес от Русия ограничителни мерки. Трябва да се окаже спешно съдействие на производителите и търговците на руския пазар – пренасочване на забранените за износ стоки към вътрешния пазар и съдействие за намиране на заместващи пазари навън. Ще бъде необходимо и техническо съдействие по изясняване на новите правила. Редно е да се обсъдят механизми за компенсации – преки и непреки. Трябва също така да се обясни коректно какъв е ефектът от тези мерки за България, защото липсата на официална информация създава излишни страхове – нашият износ в забранените категории стоки е незначителен според статистиката от последните години, общият пряк ефект няма да е голям, но за някои фирми ще бъде сериозен удар, затова трябва да им се помогне. Възможни са косвени ефекти. А обща позиция на ЕС нека се съгласува, както обяви правителството, но през това време да си свършим нашата работа. Неведнъж съм изразявал съмнение в ефективността на икономическите санкции, а влизането ни в спирала от разширяващи обхвата си санкции започва да излиза от логичното и разбираемо за гражданите поведение. Дано се спре дотук. Всъщност днес Русия наказа чуждестранните производители, но и собствените си граждани, които ще купуват по-скъпо вероятно по-нискокачествена продукция. Кризата в Украйна може да се разреши с политически и дипломатически средства, всичко друго задълбочава и глобализира конфликта." - посочва Вигенин.