Гарабед Минасян: Бюджет не се актуализира в средата на годината

По-скоро промяната се прави в края на годината, когато има яснота по приходите и разходите, коментира икономистът

01.08.2014 | 10:37 Редактор:
Гарабед Минасян: Бюджет не се актуализира в средата на годината
Гарабед Минасян: Бюджет не се актуализира в средата на годината

Актуализация на бюджета обикновено се прави в края на годината, а не в средата, когато има яснота за приходите и разходите, коментира в Сутрешния блок на Bulgaria On Air икономистът проф. Гарабед Минасян.

„За мен е много смущаващо това, че правителството предлага намаляване на приходната част в средата на годината. Това означава, че не си си направил сметката 7-8 месеца преди това. Отговорността, която си поел, не си я осъзнавал достатъчно добре и си хвърлял случайни числа“, заяви Минасян.

По казуса с дефицита на НЗОК той попита защо при изготвянето на бюджета не са изчислени всички плюсове и минуси, за което трябва да бъде търсена съответната отговорност.

През октомври-ноември, когато дойде редовното правителство, то ще има възможност да актуализира бюджетът във връзка с отбелязаните към този момент необходимости, препоръча икономистът.

На въпрос има ли риск за икономиката до края на годината, той отговори: „Рискове има, както виждаме, те не са само национални“.

Проф. Минасян отбеляза още, че при всички случаи годината ще приключи с дефицит за държавния бюджет, но той трябва да е съразмерен, а не прекалено голям, защото сме в паричен съвет.

Въпреки че, в международен план имаме възможност да поемаме и по-големи дефицити, дейността на правителството има пряко отношение към стабилността на паричния съвет, допълни икономистът.

Скоро ще има яснота каква част от депозитите в КТБ има възможност да бъдат изплатени от Фонда за влоговете и каква не, заяви още продф. Минасян.

Той не очаква да се стигне до дестабилизиране на икономиката заради блокираните в поставената под надзор банка средства на предприятията, въпреки че срокът за отварянето на банката се удължава. Активите на КТБ са 7-8% от активите на банковата система, отбеляза той.

"Случилото се с банката трябва да е сериозна обеца на ушите на всички, които боравят с пари. Рискът е изключително за този, който решава къде да си влага парите. Затова всеки трябва внимателно да преценява този риск, а не да се хвърля там, където има най-големи лихви за депозитите", коментира икономистът.