С 14% е нараснал размерът на частното богатство през 2013г. в световен мащаб, сочи доклад на Boston Consulting Group, цитиран от BBC. Данните показват че сумата, която домакинствата притежават е достигнала до 152 трилиона долара. Водещата причина за ускорения растеж е позитивната динамика на фондовите борси, става ясно от доклада. Данните сочат, че най-голям ръст е отбелязан в Азиатско-тихоокеанския регион, с изключение на Япония. Там е отчетен скок от 31% от общата сума, което е около 37 трилиона долара.
Броят на семействата милионери също рязко се е повишил, посочват експертите. В доклада се отчитат парите в брой, депозити, акции и други активи, притежавани от домакинствата. Изключени са бизнес активи, недвижими имоти и луксозни стоки.
Броят на семействата с капитал над 1 млн. долара в света през 2013 година е нараснал до 16.3 милиона, като през 2012 броят им е бил 13,7 милиона.
"В почти всички страни, растежът на частното богатство се дължи на силния отскок на фондовите пазари, който започна през втората половина на 2012 година,“ отбелязват от компанията в доклада си и подчертават, че благоприятно развитие са оказали относително стабилната икономическа ситуация в Европа и САЩ, „както и признаците на възстановяване на някои европейски страни като Ирландия, Испания и Португалия."
Размерът на богатствата, задържано в акции в световен мащаб, е нараснал с 28% през 2013 година, отбелязват от Boston Consulting Group.
Растеж в Азиатско-Тихоокеанския регион
Азиатските икономики са основен двигател на растежа в световен мащаб през последните години, отбелязват анализаторите. И домакинствата в региона са се възползвали от този факт.
От страните в региона Китай оглавява класацията по размер на частното богатство, което през 2013 се е увеличило с почти 49% на годишна база. Прогнозите са до 2018 година именно Азиатско-Тихоокенаския да оглави класацията по размер на частното богатство, което се очаква да достигне 61 трлн. долара.
Частното богатство през 2013 е нараснало, както следва: