Дефлацията се забавя през април

Инфлацията се покачва с 0.3% спрямо март

13.05.2014 | 14:30 Редактор: Мариета Иванова
Дефлацията се забавя през април

Спадът в потребителските цени на годишна база се забавя за втори пореден месец, става ясно от публикуваните данни на Националната статистика. Предварителните данни на НСИ показват, че дефлацията от началото на годината е 0,5%, а за последните 12 месеца до април спрямо предходните 12 е 0,9%.  

Инфлацията през април е 0,3% спрямо март, съобщава Националната статистика.

Месечното повишение е първото от декември миналата година, а понижението на индекса на потребителските цени на годишна база забавя своето темпо за втори пореден месец.

Най-голямо намаление през април спрямо предходния месец НСИ регистрира при цените на услугите за развлечение и култура (-2,3%), съобщения (-0,4%), ресторанти и хотели (-0,1%).

На равнището от март остават цените за стоките и услугите, свързани с обичайната поддръжка на дома. Поскъпнали са услугите в сектор транспорт (+0,8%), облеклото и обувките (+6,1%), хранителните продукти и безалкохолните напитки (+0,4%), както и услугите в сектор здравеопазване (+0,2%).

Според НСИ през април спрямо март по-осезаемо са поевтинели краставиците (-25,9%), листните зеленчуци (-13,1%), захарта (-4,3%), свинското месо (-2,2%), газираните напитки (-2,1%), брашното (-0,7%) и други. През месеца са поскъпнали зелето (+28,6%), доматите (+10,5%), ябълките (+7,8%), шоколадът и шоколадовите изделия (+1,8%) и други.

През април в групите на нехранителните стоки и услуги най-голямо увеличение НСИ отчита при облеклото и обувките - съответно с 4,6 и 9,2%, пътническия железопътен транспорт (+2%), пътническия въздушен транспорт (+18,5%), хладилниците и фризерите (+1,4%) и други.

През април цените на комплексните услуги за почивка и туристически пътувания са намалели с 6,5%, а в хотелите – с 4,3%. Цените на телевизорите са спаднали с 2,7%. При цените на лекарствата и на лекарските услуги НСИ регистрира увеличение с по 0,2%, докато цените на стоматологичните услуги остават на равнището от март.

Цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла, каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) се повишават с 0,3 на сто, след като в първите два месеца на годината бяха без промяна, а през март се понижиха минимално с 0,1%.

Цените в малката кошница са се изменили спрямо предходния месец, както следва: хранителни продукти (+0,5%), нехранителни стоки (+0,4%) и услуги (без изменение от началото на годината).