Ако Европейската комисия докаже, че "Газпром" е злоупотребявала с монополното си положение в източно-европейския пазар, България може да иска рабат.
Това каза в "Денят ON AIR" бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков.
Днес стана ясно, че ЕК вече ще иска задължително докладване на цените в дългосрочните договори за газ, ускоряване строежа на интерконекторите и достъп до втечнен природен газ за всяка страна-членка.
По този начин Комисията ще изгради т.нар. „Енергиен съюз“ с цел намаляване зависимостта от един енергиен източник в Източна Европа.
Към момента България е надплащала получаваните доставки на газ, обясни Трайков.
У нас непазарна е и ситуацията и с течните горива, напомни енергийният експерт.
По думите му функционирането на предполагаемия картел е "големият провал на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК)".
"През 2012 г. КЗК заподозря, че има картел. После получи обяснения от основните вериги и промени мнението си", коментира Трайков.
Електроенергията и подкрепата на бизнеса
Днес, след среща с премиера, председателят на УС на КРИБ Кирил Домусчиев изрази подкрепа към кабинета Борисов 2.
"Подкрепихме кабинета на Бойко Борисов, тъй като миналата година извърши доста полезни неща и реформи, даде стабилност за правенето на бизнес и днешната среща потвърди тези наши впечатления. Обещахме да се виждаме всеки месец и да коментираме важни теми”, каза Домусчиев.
Трайчо Трайков потвърди, че цената на енергията за бизнеса в България е конкурентна на тази в ЕС.
Това обаче не винаги е било така, подчерта той. След въвеждането на такстата "Задължение към обществото", предприятията увеличиха разходите, свързани с екологичните политики на правителството, а именно - комбиниране на производство и възобновяемите източници.
"Това принципно правилно решение доведе до значително и неочаквано повишаване на електроенергията в бизнеса", каза Трайков.
"В последствие обаче правителството компенсира разходите на най-енергоемните препдриятия, след съгласуване с ЕК", заключи той.