Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

В. Великов: IT фирмите в България не вдигат шум около себе си

Коментар на IT експерта Владимир Великов в предаването Денят ON AIR

19.01.2016 | 21:05 Редактор: Мария Аладжова
В. Великов: IT фирмите в България не вдигат шум около себе си

Съмнителни назначения в сектора на образованието, некачествено здравеопазване и несъобразени с възможностите на българския производител условия за усвояване на еврофондовете – това като основни причини за „изтичането на мозъци“, посочи Владимир Великов в предаването Денят ON AIR с Веселин Дремджиев на 19 януари. 

По думите му големите IT фирми в България не оповестяват предлаганите на работниците си социални придобивки, за да не бъдат санкционирани от държавата. 

„Много по-успешни фирми се пазят да шумят около себе си, от гледна точка на ПР дори, с който могат да привлекат по-качествени кадри. Не искат да правят ПР с придобивките на служителите си, като например по-дълги отпуски или обяд в офиса. Фирмите се стараят да не бъдат забелязани и след това изтласкани от нишата, в която са“, обясни Великов. 

Той изрази убеждението си, че дори по-високите доходи в този сектор вече не привличат нова работна сила заради многото неуредици в страната. В частност той посочи задръстванията и некачествените, по думите му, услуги, които предлага здравеопазването. "Оттам спиралата тръгва надолу: липса на качествени кадри – застой в медицината, образованието...“, допълни Великов.

Той постави и няколко въпроса относно усвояването на евросредствата в земеделието. Имал лични наблюдения, тъй като самият той обработва земя в Добрич. По думите на Великов производителите, които стартират с 10 дка земя, не могат да изпълнят всички необходими условия за финансиране от ЕС.

„Едната от програмите изисква да стартираш с 5 дка домати и в рамките на няколко години да станат 20 или 25 дка, което е абсурдно, защото е много по-добре и за производителя, и за земята да не отглежда монокултури, а разнообразие. По този начин и самите растения дават по-добра реколта и земята си отпочива“, поясни Великов. По думите му подобно количество еднообразна продукция влияе негативно и на пазарната цена на продукцията.

Чуйте цялото интервю.

 


1
0 rate up comment rate down comment 0
dgt_it@abv.bg
преди 8 години
Г-н Владимир Великов изпуска един много тънък момент - Колкото проблема е в другите, толкова и в Нас самите.И по основната тема - Какви дейности извършва нашият "супер" ИТ сектор ? Всичко е на парче и битове код, който я излезе 1:1, я мине през още няколко outsourcing офиса из света и review-та. Така че ИТ сектора в момента е един голям изкуствен балон и като дейност, и като резултати. С което 'сектора' трудно може да привлече наистина квалифицирани, прогресиращи кадри. Които като такива да дърпат и сектора, и компанията си, и себе си (self-growth). Истината е в прав текст и кратко е, че нямаме действителна R&D дейност. А имаме само services и толкова. Няма Design from scratch, няма свобода на действие. 1/3 Test инженери, 1/3 QA, 1/3 mobile,db,web. Толкова. За добавена стойност изобщо да не говорим.Относно средата (като задръствания, и т.н), която потвърждавам наистина отблъсква - Отново решение има, но HR & Мениджъри са с глава в пясъка. Принципа "Щом работи не го пипай" не важи за правенето на бизнес. Но толкова си могат. И директно на въпроса с решението - Когато ИТ бизнеса в България започне да предлага *масово* действително гъвкаво време, тогава може и да има някакво миниално до забелязващо се възвръщане на силни и добри кадри.И точно големите изпитват най-голяма нужда, а са най-тромави (консервативни). Когато някой ми каже 8 часа в офис, се чудя за миг дали този човек търси ефективност или резултат. Това са 2 различни неща. И след няколко думи става ясно. Масово се търси резултат - 8 часа в офиса, а не бързо и добре свършена работа.Каква е тази икономика, която се крепи на Европейски фондове и ИТ сектор даващ 99% услуги ? Където няма развойна дейност, генерираща 'някаква' добавена стойност скоро следва само обезценяване. Разработките именно гарантират развитие с времето. Услугата днес е изгодна тук, утре другаде. Сигнализирай за неуместен коментар