Бюджетът за 2016г. е много сходен с тези от последните години. Това обясни старши икономистът в ИПИ Петър Ганев в Денят ON AIR с Веселин Дремджиев. Според него голяма промяна има в НОИ и Здравната каса, която настъпи след кризата през 2009г.
"През 2007г. - 2009г. нещата се промениха структурно и имаше голям ръст на разходи, безработица и се промениха параметрите заради кризата. След 2009г. се върви в една посока." - поясни Ганев.
От Институт за пазарна икономика изготвиха алтернативен Бюджет на този за 2016г. Чрез него представят Консолидираната фискална програма на България под формата на Касова бележка:
/Снимка: ИПИ/
"Общата сума от 4857 лева - това са тези почти 35 млрд. лева, разделени на населението на България като 1/3 от тежестта се пада на пенсиите и соц. помощи." - обясни Ганев.
Основният мотив да продължаваме да правим алтернативен бюджет е защото няма яснота как се харчат тези пари, поясни Ганев.
Когато не се правят реформи няма как да се овладее дефицитът, който се появи в годините на криза. Неправенето на реформи не само, че прави дефицит, а дефицит по задължението. Дефицитът е неизбежен, ако не се правят реформи." - обясни Ганев.
Абсолютно е възможно всяка една структура да спести 10% от бюджета си, смята икономистът. Той очаква догодина да бъде актуализиран бюджета заради ръста на разходите.
"В добрата година трябва да се свие недостигът и хроничният дефицит, за да се подготвиш за лоша година." - поясни Ганев.
Чуйте целия разговор в следващото видео:
преди 9 години