Иван Нейков, бивш социален министър, сега председател на Балканския институт по труда и социалната политика в Денят он ер с Ивайло Лаков на 3 юли 2015.
Посоката е правилна и целите са верни, но стъпките към тях няма да ни доведат към тях.
Увеличаването на пенсионната възраст – 65 години за мъже и жени ще се увеличава до 2037 с месеци годишно. Как това ще облекчи дефицита в НОИ?
Това потвърждава тревогата ми, че „горещият картоф“ по отношение всяка промяна в модела въобще няма да изстине. Обратно – дори разчетите на НОИ показват, че това, което се предлага не води до намаляване на дефицита. Той остава. А в по-дългосрочен период дори нараства.
Т.е. твърдим, че със стъпките сега в първия стълб на солидарната система, първо ще увеличим пенсиите и второ, ще намалим дефицита. Това са двете големи цели.
Разчетите казват друго – дефицитът няма да намали. А пенсиите ще се увеличат с 40% в сравнение със сегашните, но никой не казва кога. Дори 2037 не се казва. Казва се – тогава, когато натрупването на актуализирането ще стигне до коефициент 1,5 по формулата. Т.е. 40% увеличение.
Те все пак вземат решение за увеличение на пенсионните осигуровки с по 1% веднъж през 2017 и веднъж през 2018.
Разчетите сочат, че тези стъпки са в правилната посока, но не са верни. Няма да постигнем целите.
Да имаме увеличаване на пенсиите, както очакват хората – много бързо ще проличи. Още следващата година.
Дори в 2016 ще видим, че дефицитът на НОИ няма да намалее. Защо? Защото заедно с такова деликатно увеличаване на възрастта – по един месец, добре, че не е с по една седмица годишно, даваме възможност за много ранно пенсиониране.
Предложението, което бе направено, дава право на всеки, на който не му достига една година, да се пенсионира по-рано.
Синдикатите веднага скачат– протести..
Добре връщате темата на социалния диалог, защото това беше важна цел и поздравления за министър Калфин, че проведе сериозен диалог със социалните партньори. Но, забележете –
Самите хора от АБВ го бламираха..
Там има някаква шизофрения, но не съм специалист по АБВ.. Но изведнъж се превръща в достойнство на промяната на пенсионния модел това, че има съгласие и няма протести.
Само че има цена това съгласие. И цената бяха тези много недостатъчни стъпки, които се направиха. Т.е. ние сме съгласни. Няма да протестираме, няма да има стачки, няма да лежим по улиците, но няма да имаме по-високи пенсии и финансово стабилен първи стълб. Е, струваше ли си цената?
Колко време при сегашното развитие на демографската ситуация в България може да удържи пенсионната система?
Ако се сбъднат най-мрачните ни сценарии, които се опитваме да предвидим, това означава, че в период до 10-15 години може да сме изправени пред необходимостта да вземем изключително тежко решение.
Дефицитът както нараства в един момент ще избираме между здравеопазване и пенсии или образование и пенсии.
И тогава изходът е – премахване на целия солидарен стълб в сегашния му вид и въвеждане на еднакви пенсии за всички от първия стълб.
Всичките усилия бяха за пенсиите на силовите пенсионери по чл. 69, които не са се осигурявали. Те още ползват условията обещани им от Йосиф Сталин за къс трудов стаж и привилегии за сметка на населението. Срутването ще предизвика нов закон за МВР. Сега нашите "лясковски юнаци" се пенсионират 12 години преди своите румънски и западни "колеги". Зверското вдигане възрастта на трета категория се мъчи да компенсира тавана на незаслужените пенсиите на силоваците. Вече се призна, че дотацията от 52% не покрива пенсиите на МВР и се вземат пари от пенсиите на хората. Стана ясно, че лица като Борисов, Дянков и това на снимката са напълно негодни да правят реформи. Самите им цели и формулировки са сбъркани. Споменатото срутване не е естествен процес, а се предизвиква от негодните управници. Тяхното изчерпване се вижда в думите на вътрешната министърка. Тя ще назначава селска, *** и животинска полиция. Това означава, че сегашната не прави нищо. Не става ясно от къде ще дойдат парите за техните заплати и пенсии. Може би от животните или? Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години