Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Унгария закрива частните пенсионни фондове, чиито членове не плащат редовните си вноски

26.11.2014 | 07:00 Редактор:
Унгария закрива частните пенсионни фондове, чиито членове не плащат редовните си вноски
Унгария закрива частните пенсионни фондове, чиито членове не плащат редовните си вноски

Унгарското правителство предвижда частните пенсионни фондове, чиито членове не плащат редовните си вноски, да бъдат закрити и да се влеят в държавния пенсионен фонд, заедно със спестените в тях средства. Според анализаторите, това на практика означава, че всички частни пенсионни фондове ще бъдат закрити. През 2011 унгарската държава вече национализира 10 млрд евро от частните пенсионни фондове, а сега в резервите на държавния пенсионен фонд има само около 330 000 евро.

Коментар на Светла Кьосева, кореспондент на БНР в Унгария в Денят Он Ер:

Защо Виктор Орбан иска да направи пълна национализация на частните пенсионни фондове?

Решението на правителството е скрито зад една загриженост за вложителите, които по този начин да бъдат защитени. В момента са останали около 60 000 души, които членуват в частните пенсионни фондове и те на 25 ноември вечерта са излезли на демонстрация - само те, предполагам, в защита на интересите си. 95% от тези членове на часните фондове не се чувстват застрашени и искат да останат в тях.

Държавното осигуряване има дефицит. Това ли стои зад решението?

Най-вероятно е това. При предишното масово изземване на фондовете, когато бяха иззети над 10 млрд. евро, всъщност коментарите бяха, че вероятно по този начин Унгария ще намали дефицита си, тъй като вноските в държавните и в частните фондове се изчисляват по различен начин.

Това е част от общата политика на Орбан. Миналата седмица стана ясно, че един законопроект, според агенция Ройтерс, според който търговските вериги, които не декларират печалба могат да бъдат заплашени с изгонване?

Това ще бъде ясно след две години, кой ще бъде изгонен и кой не. Всъщност част от данъчни закон предвижда по-засилен контрол върху търговските вериги. За да се осигури финансирането на този засилен контрол бе увеличен данъкът, но твърде неравномерно.  

Чуйте още от коментара: