Бизнес и синдикати обявиха на 1 октомври защо не подкрепят актуализацията на бюджета.
Социалните партньори настояха служебният кабинет да оттегли предложението си за нов заем от 4 милиарда и половина лева.
Работодатели и профсъюзи подкрепиха единствено увеличението на парите на здравната каса със още 100 милиона лева.
Междувременно МС прие актуализацията на бюджета на заседанието си, без да се съобрази с несъгласието на социалните партньори в съвета за тристранно сътрудничество.
Проектозаконът ще бъде внесен за одобрение в парламента след изборите на 5 октомври.
Коментар на икономиста Лъчезар Богданов от "Industry Watch" в предаването Денят On Air:
"Сега има две доста противоположни позиции. Едната е, че служебното правителство трябва да се занимава само с това да прави избори и с нищо друго.
Другата е, че това е правителство като всички други и трябва да работи нормално.
Все пак то дойде след политическа криза през лятото. То трябваше да потвърди или отхвърли отчета на бившия финансов министър Петър Чобанов.
То донякъде потвърди и позицията на предното правителство през последните седмици на управлението си , че бюджетът няма да бъде изпълнен по начина, по който е планиран." - каза Богданов.
Тристранното сътрудничество е механизъм, който легално може да изнудва под натиск партиите, които управляват, смята Богданов. По неговите думи обаче те сега не могат да контролират служебното правителство, но и актуализацията на бюджета трябва да бъде гласувана от стабилно правителство.
Икономистът оцени представеният отчет на заседанието на 1 октомври като достоверен и отражение на това, което политиците са правили по-рано, залагайки нереалистично големи приходи.
По отношение на КТБ, Богданов каза, че в момента, в който се гласува Бюджет 2015г. ще са ясни алтернативите за банката и няма да има колебания.
"Проблемът пред новите управляващи ще бъде как устойчиво да гарантират ефективното разходване на държавните средства", каза Богданов.
Пълният коментар в следващия видео материал: