Интервю на Джон Джу, главен икономист за Китай в HSBC за Ришаат Саламат от студиото на Bloomberg в Хонконг.
Подобрението беше всеобхватно. Имаше съживяване в производството, но също и продължително увеличение в поръчките за износ и повече нови поръчки като цяло. Изглежда, че икономиката премина през критичната точка.
През критична точка ли премина, толкова зле ли беше ситуацията преди това? Имаше някои месеци, в които производството се свиваше, но това може да се дължи и на материалните запаси.
Данните за материалните запаси продължават да отбелязват спад през този месец. Трябва да гледаме напред.
Какво точно означава това, че материалните запаси намаляват?
Означава, че са били продадени така че това е добре и в бъдеще производителите ще могат да произвеждат повече, ако търсенето продължи да е на такива нива.
Изглежда, че обещанието на китайския премиер Ли Къциян,че няма да има тежко приземяване за Китай беше спазено.
Засега преминаването през критичната точка е добър знак. Разбира се това са началните моменти на възстановяването и тепърва ще има въпроси около устойчивостта и силата му.
Има и още много политики, които централната банка на Китай може да предприеме. Те предприеха мерки за изискуемите резерви, но могат да предприемат действия за лихвените проценти като цяло.
Смятам, че засега ще изчакат да видят дали данните за активността ще подвърдят данните от тези водещи индикатори, като цяло ще изчакат още, за да преценят какво друго могат да направят. Прав сте, че има много политики, които могат да предприемат и смятам, че ще продължат да се придържат към разработването на месечни планове,които да отговарят на промените в средата.