А защо България не бъде… президентска република?

За битката за "Дондуков 2" и политическите совалки - говори президентът Георги Първанов пред национална телевизия Bulgaria ON AIR

03.03.2016 | 08:40 Редактор:
А защо България не бъде… президентска република?
А защо България не бъде… президентска република?

На връх националния ни празник Георги Първанов застана пред камерата на Bulgaria ON AIR, за да разкаже за недостатъци в държавността, такава каквато е тя 140 години след Априлското въстание.

Според президента (2002 – 2012 г.) засега сме сме нагледали на недостатъците на парламентарната република. На този етап обаче, според него промяна в модела на управление би изиграло положителна роля.

"Аз лично смятам, че на този етап за България, президентската република би била по-ефектива поради ясната и чиста отговорност на един човек на неговия екип..."

Според Първанов с промени в конституцията, държавното устройство може да се подобри за добро, а именно като се дадат повече права на президента – сред които държавният глава да свиква референдум, вместо Народното събрание.

АБВ и БСП с обща кандидатура за президентски вот – възможно ли е?

С неохота лидерът на АБВ Георги Първанов разказа, как в рамките на местните избори партията му е била готова да подкрепи кандидатите на БСП в 40 общини, но това вече не може да се случи.

"На президентските да има споразумение, да има коалиция иначе ние ще бъдем с единна кандидатура. Но защо трябва да търсим непременно идеологически подход в тези президентски избори, президентът е такъв на всички български граждани", настоя той.

Битка за Дондуков 2 или нещо повече...

Според Георги Първанов е твърде вероятно, особено при перспективата да има избори 2 в 1, всяка партия да си издигне по един кандидат, който да тегли партията за парламентарните избори и по този начин да се случи традиционното преброяване на електоратите. 

Бившият държавен глава не пропусна да похвали своя съпартиец Ивайло Калфин за добре свършената работа като социален министър.

"Ивайло би бил много добър президент, като човек който 10 години е бил в тази институция. Но моето подозрение е, че ГЕРБ ще си имат своя кандидатура", заяви Първанов.

Не спести обаче критиките към настоящото управление. Според него не е редно през главата на всички, министър-председателят да взима самосиндикално решения. Изказа се и за новите назначения в кабинета "Борисов 2".

"Разбира се не си представям ремонта по начина, по който се случиха 2 промени. Хващаме един човек, защото някой ни е казал, че той трябва да е на това място, а човекът не става. Може да става за всичко друго, но... Аз не бих се хванал за министър на образованието, въпреки че се занимавам с наука от доста години. Защо правим тези експерименти при наличието на такъв сериозен потенциал, който имаме в науката и образованието?", попита той.

Визирайки партньорите от Реформаторския блок, президентът заяви, че някой формации в тази коалиция трябва да преосмислят поведението си и то да отговаря на тежестта, която имат в парламента, а и като подкрепа за кабинета.

"Не може с 13 депутата да имаш 7 министри и на всичко отгоре да имаш претенции за 14 министри за всички политики, е няма как да стане. Докарайте си следващия път 80, 90 или 120 депутати и управлявайте, както искате. Но всеки да си гледа чергата", настоя Първанов.

Най-остро обаче той се изказа за настоящия военен министър Николай Ненчев, определяйки го като слаб министър, който не може да взима силни решения.

"Аз мога да помогна за промяна"

По думите на екс държавния глава българинът няма доверие, че нещата се променят. Не вярва в сегашния политически модел, неговите носители в парламента и другите институции.

"Хората искат промяна – тази промяна трябва да дойде. Аз мога да помогна за тази промяна, аз не искам да олицетворявам тази промяна. Не бих могъл. Аз съм 25 години в политиката, но да намерим младите хора", призова Първанов. 

Мъртвата левица

Георги Първанов не пропусна да сподели и по нещо за старите си колеги. Визията му за Столетницата е по-скоро песимистична. Според него тя трябва да се ориентира по-скоро към младите хора.

"Левицата трябва да се промени, ако не иска да умре. Не съм предполагал, че 17 години по-късно това послание, ще звучи още по-актуално."

За робството и съжителството... на 3-ти март

В навечерието на националния ни празник Георги Първанов призова да помним миналото ни, но да не живеем в него. Разкритикува опитите за подмяна на българската история.

"В последно време има радикални опити да се промени, да се пренапише историята и то не от български национални позиции. Вървят едни постоянни опити, характерни за целия преход - миналото да се експлоатира за актуални политически цели. Това не бива да се случва, когато говорим за Руско-турската освободителна война."

Според него дебатът робство или съжителство е на две нива. По отношение на спора, който взе главата на бившия образователен министър, Първанов поясни, че би било грях пред нашите предшественици да променяме тяхното самосъзнание. 

По думите му, ако ние се съгласим, че става дума за съжителство, то революцията не е оправдана.

"Не са оправдани и цялата история около Априлското въстание, всички жертви… За едно съжителство, какви са тези жертви?", попита той.