От прокуратурата отхвърлиха препоръката на ЕК за двоен мониторинг

Ръководството на българската прокуратура оповести становището си относно доклада на ЕК

27.01.2016 | 17:17 Редактор:
От прокуратурата отхвърлиха препоръката на ЕК за двоен мониторинг
От прокуратурата отхвърлиха препоръката на ЕК за двоен мониторинг

Прокуратурата изнесе позицията си относно доклада на ЕК за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка.

"Ръководството на Прокуратурата на Република България е на становище, че докладът подпомага усилията на българските власти в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност и носи силно послание за необходимост от диалог и сътрудничество между институциите", се казва в официалното съобщение. 

В позицията се посочва още, че измененията в Конституцията, свързани с разделянето на ВСС на две колегии и увеличаването правомощията на неговия инспекторат, са били правилно оценени от ЕК като важна стъпка за съдебната реформа. По тази точка Комисията отчете, че съдебната система в България има потребност от промени в НК и НПК „с оглед отстраняване на проблемите, водещи до забавяне на наказателните производства и улесняване на наказателното преследване на корупционни престъпления“.

Що се касае до независимия анализ върху прокуратурата, явяваща се ключов момент в съдебната реформа, съдебните кадровици не се съгласиха изцяло със становището на ЕК:

"Одобрената от парламента стратегия предвижда подобен анализ единствено в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. Такъв подход на партньорство на международно експертно ниво се оценява положително от прокуратурата. Всякакви внушения за препоръчана външна експертиза и „двоен мониторинг“ на прокуратурата са некоректни и омаловажават професионалните усилия и достойнство на прокурорите и следователите."

Прокуратурата се съгласява с констатацията за бавен напредък и липса на солидни резултати в борбата с корупцията. 

В заключение се посочва, че прокуратурата ще ревизира цялостната си дейност съгласно предвиденото в Стратегията за съдебната реформа и ще допълни анализа си на делата за корупция, оповестен на 3 юли 2013 г., включително със случаите на посегателство по отношение на средства на ЕС.