Министър Иванов благодари на Венецианската комисия за подкрепата за конституционните промени

Той изрази становището да консолидира волята за реформи

23.10.2015 | 15:16 Редактор:
Министър Иванов благодари на Венецианската комисия за подкрепата за конституционните промени
Министър Иванов благодари на Венецианската комисия за подкрепата за конституционните промени

Министърът на правосъдието Христо Иванов благодари на  Венецианската комисия за ангажимента да подпомогне с експертиза  усилията на България за съдебна реформа, съобщават от пресцентъра на министерството на правосъдието.  

„Очаквам становището на Венецианската комисия да консолидира волята и да даде смелост на народните представители в работата по реформата на съдебната власт за изграждане на независим съд и ефективна прокуратура, работеща при условията на демократична отчетност“, заяви министърът на правосъдието Христо Иванов  по време на днешното заседание  на Венецианската комисия за демокрация чрез право към Съвета на Европа.

На заседанието е гласувано и становище по проектозакона за промени в Конституцията на Република България в главата за съдебната власт. Документът подкрепя предложените промени и препоръчва те да не спират дотук.  

По думите на министър Иванов становището на комисията е ценна концептуална рамка за продължаване на реформата, която ще окуражи българския парламент за още по-радикална реформа, с оглед на това, че в него се препоръчва продължаване и задълбочаване на промените, предвидени в Конституцията и доразвити в Закона за съдебната власт.  

От пресцентъра на енергийното министерство припомнят, че на 22 юли 2015 г. председателят на Народното събрание Цецка Цачева официално поиска становището на Венецианската комисия (Европейска комисия за демокрация чрез право към Съвета на Европа) за законопроекта за изменение и допълнение на конституцията.

В средата на септември тричленна делегация на Венецианската комисия  посети България и проведе много широк кръг от срещи с представители на българските власти – с председателя на Народното събрание и с членовете на конституционната комисия към парламента, с министъра на правосъдието, с председателите на върховните съдилища, с представители на Върховната касационна прокуратура, с различните професионални организации на магистратите и с представители на неправителствени организации с експертиза в съдебната реформа.