В редактирания закон срещу корупцията по високите етажи ще има допълнителни гаранции, за да не се злоупотребява с анонимните сигнали, заяви вицепремиерът Меглена Кунева пред журналисти по време на публичен дебат на тема „Институциите срещу корупцията“. Гост лектор на форума беше генералният директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер, съобщават от правителствената пресслужба.
„Как точно да се избира председателят на Националното бюро за предотвратяване на корупцията, е въпрос, по който съм готова на дискусия. Това, което няма да дискутирам, обаче, е от кого трябва да е зависим този орган – от Министерски съвет или от Народното събрание, защото той трябва да е напълно независим“, категорична беше Кунева.
Генералният директор на ОЛАФ Джовани Кеслер също изтъкна, че този орган трябва е свободен от политическо влияние. Той посочи още, че неподписаните сигнали трябва да бъдат разглеждани сериозно, ако разполагат с достатъчно данни за корупционно поведение, и че ползването им е стандартна практика в много страни и европейските институции, в това число и от самия ОЛАФ. По думите на Кеслер много страни се сблъскват с корупцията, такава е имало и в Европейската комисия, но важно за връщането на доверието в обществото е да се демонстрира политическа воля за справяне с този проблем.
Генералният директор на ОЛАФ определи три стълба за успешната борба с корупцията: