Настоящите рискове пред общата сигурност са трайни и изключително сложни, а България е активен участник в търсенето на бързи, системни и общностни отговори за справяне с увеличаващите се предизвикателствата. С тези думи министър Даниел Митов приветства участниците в международната конференция на тема "Ролята на НАТО и ЕС в широкия черноморски регион".
Събитието се организира от Софийски форум за сигурност в сътрудничество с Мартенс Център и фондация "Конрад Аденауер".
"През последната година сме свидетели на задълбочаване и разширяване на палитрата от рискове за сигурността. Кризата в Близкия Изток и продължаващото влияние на т.н. ИД поставят не само България, но и целия европейски континент в нова ситуация." - посочи министър Митов, по повод основните предизвикателства произтичащи от кризата в Близкия Изток и Северна Африка, както и от рисковете в резултат на ситуацията в Украйна и действията на Русия.
Настоящата бежанска и имигрантска криза е безспорно сред най-големите предизвикателства от десетилетия насам, която изисква както промяна в нашия инструментариум за реакция, така и промени в политиките на ЕС и НАТО, заяви външният министър.
"От външна граница на ЕС ние трайно се превръщаме в "първа линия на досег". Време е за ново "пре-балансиране", този път към нашите общи институции и политически общности и към най-близките региони, от които в максимална степен зависят свободата, сигурността и просперитета ни." - посочи министър Митов.
Необходима е по-нататъшна европеизация на политиката на бежанците и по-системна финансова и институционална подкрепа на държавите, които са външни граници на съюза, смята министър Митов.
"Без укрепване на нашите общи способности за реакция и управление на новите рискове Западът няма как успешно да гарантира своето бъдеще." - заяви той.
В своето изказване външният министър открои и приоритетното значение на Черноморския регион за България.
"Регионът е важен не просто за държавите в него, но и в по-общ европейски и трансатлантически план." - посочи министър Митов.
Според него Черноморският регион ще може да продължи своето развитие единствено върху основата на пълното признаване и уважение на правото на всяка държава свободно да избира в кои икономически и политически общности да членува и съхраняване на териториалната й цялост.
"Страната ни ще откликне на всяка една възможност за намаляване на напрежението в региона и бързо възстановяване на ползотворно сътрудничество с всички държави в него." - посочи министър Митов.
От своя страна ръководителят на бюрото на Фондация "Конрад Аденауер" в София, д-р. Марко Арндт, заяви, че България е стабилизиращ фактор в региона благодарение на ясните си позиции по актуални международни въпроси.
"Предизвикателствата, пред които е изправен Черноморският регион дават възможност Западът да се обедини и да стане по-силен." - добави Роналд Фруденщейн, заместник-директор и ръководител "Научни изследвания" на Центъра за европейски проучвания "Вилфред Мартенс".