Лечебните заведения няма да се приватизират, както предложи здравният министър д-р Петър Москов, предаде агенция "Фокус". Това стана с негласуване на текстове от Закона за лечебните заведения на второ четене, предложени от здравния министър д-р Петър Москов.
От управляващите и опозицията се обявиха срещу предложението на д-р Москов.
ЩЩВ последствие по настояване на министър-председателят Бойко Борисов документът остана в законопроекта, но не получи подкрепа.
Целта на идеята за приватизация на лечебните заведения беше да се привлече частен капитал, който да бъде инвестиран в дейността, поддръжката и развитието на съществуващите в момента лечебни заведения, част от Националната здравна карта.
Конкретно в разпоредбата от Закона за лечебните заведения се предлагаше отпадането на заведенията от Списъка на търговските дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или обособени части от тях по чл. 3, ал. 1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, които не са обявени за приватизация, цитирано от агенция "Фокус".
Здравният министър предлагаше и паричните постъпления от приватизацията на държавното участие в капитала на лечебните заведения да постъпват в централния бюджет и да се разпределят изцяло за политики в областта на здравеопазването в съответствие със Закона за държавния бюджет за съответната година.
Докато паричните постъпления от приватизацията на общинското участие в капитала на лечебни заведения да постъпват в общинските бюджети и да се разпределят изцяло за дейности в областта на здравеопазването съгласно закона за държавния бюджет.