След 15 години емигрантите ни ще се връщат, смятат експерти

Броят на първолаците е точен показател за демографския срив и емиграционните процеси в страната, коментира доцент Косьо Стойчев

03.09.2015 | 15:47 Редактор:
След 15 години емигрантите ни ще се връщат, смятат експерти
След 15 години емигрантите ни ще се връщат, смятат експерти

Първолаците са много сериозен, точен индикатор, за демографския срив, това че емиграционните процеси в страната не само не затихват, но и набират скорост. Това каза в ефира на България Он Ер доцент Косьо Стойчев, експерт по регионално развитие и преподавател в Софийския университет в коментар на статистиката, че над 13 хиляди първокласници тази година няма да прекрачат училищния праг, защото не са в България.

Ако се направи социален анализ на групите, които тръгват към Европа и САЩ, ще се види, че това са хора, които имат способност да се реализират – предимно млади семейства.

Според статистиката най-големият брой деца, които няма да тръгнат на училище тази година, са от София, а не от регионите.

Причината за това е, че миграционните процеси вътре в страната са изчерпани и те продължават във външна посока, обясни експертът.

Свободата, която ЕС ни предостави, показва че териториалната ни система не е готова да се конкурира за това население. Ние губим тези, от които имаме най-голяма нужда при създаването на доход, тези, от които очакваме да създават деца, за да имаме стабилна икономическа система.

Според прогнозата на доц. Стойчев много вероятно е след 10-15 години да започне процес на връщане на това население или поне част от него. Такива процеси са в ход в Португалия, Испания, Турция, които през 60-70-те години емигрираха във Великобритания.

Въпросът е кога при нас ще започне - колкото повече страна ни води изпреварващ темп на развитие, толкова по-рано ще стартира процесът.

Директорът на дирекция "Образование и демографски въпроси" в община Бургас Йорданка Ананиева разказа за начините, по които общината търси решение на проблема. Полагат се усилия да не се закрива училища в малките населени места, защото това води след себе си други проблеми, обясни тя. Затова общината дофинансира такива училища - осигурява допълнително специалисти, финансов ресурс, за да може децата да учат там.

Според доц. Стойчев обаче добре е, че община Бургас предприема такива мерки. Но те могат 5-10 години да поддържат тази система, а след това, риторично попита той.

Следователно трябва да се стартират паралелни процеси, които да задържат хората, трябва да се работи в икономически план, обясни той.

Повишаването на доходите също не е решението, защото то не стимулира раждаемостта. Към днешна дата наблюдаваме, че семействата с най-ниски доходи и живеят, които са извън всички стандарти имат най-много деца, даде пример той. Ние се опитваме да решим техните проблеми и докато правим това, семействата, които работят висококвалифицираните професии, решават, че държавата не им обръща внимание, че тяхната функция е подчинена и си тръгват - те "гласуват с краката си", каза Стойчев.
В момента държавата взема доход от тези, които работят, за да даде помощи на тези, които не работят. А хората трябва да бъдат стимулирани да получават повече от дохода си и той да остава при тях. Когато даваш на хората продукт, който не е техен, ти им казваш – действайте така, обясни още експертът.

Вижте повече във видеото на Bulgaria On Air.