4500 фаса събраха само за час доброволци на Централния плаж във Варна, съобщават от Greenpeace-България. Еколозите предупреждават, че фасовете съдържат същите токсични и опасните за природата вещества, както и самите цигари.
Цигарените останки съставляват 40% от замърсяването по плажовете и могат да бъдат фатални за морските обитатели - костенурки, морски птици, посочват организаторите на инициативата „Морето не е за една ваканция”.
Събраните 4500 фаса са повече от 200 кутии цигари, което прави замърсяването на плажа значително, имайки предвид, че за разграждането на вредните съставки от фасовете са необходими между 5 и 30 години време. Пълното разграждане на вредните вещества обаче е мит.
„Мястото на фасовете не е на плажа, а камо ли в морето. Призоваваме пушачите да не оставят такива токсични следи след себе си. Могат да носят портативни пепелници или да си ги направят с подръчни материали. Морето не е кошче за отпадък. Ако искаме да се радваме на чиста морска вода – то трябва ние сами да я пазим от замърсяване” – коментира Деница Петрова от Greenpeace-България.
От Greenpeace посочват и някои факти:
• Около 4,5 трилиона цигарени фаса биват разхвърляни по света всяка година
• Необходими са десетилетия, за да се разградят фасовете в природата
• Фасът съдържа всички отровни вещества, които съдържа и цигарата. Те са около 4000, като 400 от тях са канцерогенни, а при разграждането на фасовете се отделят амоняк и сяра. Най-бързо от този дребен отпадък се замърсява водата, защото дори само при преминаване през фаса, тя отмива всички вещества от него.
• Фасовете са пълни с катран, никотин и други токсини под въздействие на климатичните условия, тези токсини попадат в почвата и влияят на всеки организъм, който влиза в контакт с тях.
• Близо 50% от средното количество цигари, което изпушва един човек за една година, се изхвърля по нашите улици, паркове и плажове. Така, освен да замърсяват, фасовете се превръщат и опасност за много животни и птици, които ги поглъщат, като последствията от това са фатални за тях.
Организатори на кампанията са още варненската фондация „Мейдей” и екологично сдружение „За Земята”.