Изграждането на междусистемната газова връзка България-Сърбия ще повиши енергийната сигурност както на нашите две страни, така и на региона като цяло. Това коментира заместник-министърът на енергетиката Николай Николов в Белград, на среща с държавния секретар на Министерството на минното дело и енергетиката на Сърбия Миряна Филипович, предаде МЕ.
"Интерконекторът ще допринесе за диверсификацията на маршрутите на природен газ и ще повиши междусистемната свързаност на двете страни." - каза още Николов.
По първоначални технически параметри проектът се предвижда като реверсивна връзка, която да свърже националните газопреносни мрежи на България и Сърбия.
"Предвид бързо променящата се световна газова карта, изграждането на интерконекторните връзки на България със съседните страни има ключово значение за намаляване енергийната зависимост на страната и региона." - категоричен бе заместник-министър Николов.
Реализацията на интерконектора със Сърбия е важен елемент за постигане на диверсификация както на източниците, така и на маршрутите за доставка на природен газ, допълни още заместник-министър Николов. За ускоряване работата по проекта на срещата присъстваха и ръководствата на държавните компании "Сърбиягаз" и "Булгартрансгаз".
Обсъден бе и напредъкът на работата по актуализацията на параметрите, разписани в Меморандума за изграждане на интреконекторната връзка, подписан през 2012 г.
Изпълнението на българо-сръбския проект е разделено на две фази, като финансирането по първата фаза се осъществява със средства по ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2014 г., а по втората фаза – по ОП "Иновации и конкурентоспособност" за настоящия програмен период 2014-2020 г.
В рамките на срещата двете страни заявиха категоричната си подкрепа за проекта и се обединиха около необходимостта от ускоряване работата по изграждането на интерконектора.
Междусистемната газова връзка България-Сърбия е обявена от ЕК за проект от общ интерес на ЕС.