Предложените промени в Конституцията ще бетонират паралелните промени в Закона за съдебната власт, каза пред БНР вицепремиерът Меглена Кунева, предаде Investor.bg. Тя припомни, че Движение България на гражданите (ДБГ) ще иска като поправки да се запишат и индивидуалната конституционна жалба, както и възможността за законодателна инициатива на гражданите.
Кунева посочи, че смята за неправилно да се казва, че Брюксел иска една или друга промяна в съдебната система. Съдебната реформа се прави за България, по начина, който ние изберем, каза тя, цитирана от пресцентъра на ДБГ.
По думите й всички допълнителни промени на основния закон не трябва да забавят приемането на промените за съдебната система, което е основната цел в момента.
Междувременно президентът Росен Плевнелиев посочи, че реформите у нас са необходими, но и сегашната Конституция не пречи на на съдиите да работят „по европейски”, допълват от Прессекретариата на Президентството.
"Крайно време е да се генерират не скандали, а резултати. На народа му дойдоха много тези скандали. Тук ЕК е изцяло на наша страна, но можем да получим доверие само когато покажем резултати. Ще се радвам реформата да се случи, но системата е реформирана пет пъти, а това ще е шестия." - посочи Росен Плевнелиев по време на дискусия по повод Деня на Европа.
Меглена Кунева пък препоръча пред БНР още да се напомнят ползите от членството на България в ЕС,за да не се позволява засилване на евроскептицизма.
От европейските програми в страната са влезнали 13 млрд. лева и без европейското законодателство биха „изгърмели” всички вложители в КТБ, смята още тя.
Други ползи от еврочленството са възможността българите да работят и учат в ЕС, 800 млн. лева за наука и образование в предишния програмен период, както и всички инфраструктурни проекти от последните години като софийското метро и пречиствателните станции, посочи Кунева.