Държавата трябва да обърне специално внимание на децата с увреждания и особено на тези с тежки увреждания. Това е заявил социалният министър и вицепремиер Ивайло Калфин на среща с представители на различни асоциации на родители на деца с увреждания, съобщиха от пресцентъра на МТСП.
Министър Калфин е заявил готовност да се създаде целева работна група, „ която да приоритизира политиките за решаване на проблемите на децата с увреждания и техните семейства“.
По предложение на майките на деца с увреждания, министър Калфин прие една от целите на работната група да бъде свързана с мониторинг на ефективността на социалните услуги за деца с увреждания, който да анализира, както тяхната необходимост за общността, така и качеството им.
„Приемам идеята за подобен мониторинг, защото чрез него бихме могли заедно да подобрим качеството на предлаганите у нас услуги за децата с увреждания. Не очаквайте, че бихме могли да направим чудеса веднага, но що се отнася до изработване на подреден план за преодоляване на проблемите и набелязване на целите, които да преследваме заедно, уверявам ви, ще имате пълното ми съдействие и съдействието на министерството“, категоричен беше министърът.
Към момента, министерството подпомага семействата на деца с увреждания по различни програми и проекти. По Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ целевият бюджет за реализиране на мерки за социално включване е 680 млн.лв. През месец март беше подписан договор в размер на близо 65 млн.лв. за осигуряване на лични асистенти чрез Агенцията за социално подпомагане, при разпределението на които децата са с приоритет.
Министерството работи съвместно с 66 общини и по Проект за социално включване, който се реализира със заем от Световната банка. Чрез него се изгражда мрежа от интегрирани услуги за ранно детско развитие, като целта е да се приложи иновативен и междусекторен модел за подкрепа на децата в ранна детска възраст и техните семейства. Новите услуги за деца и семейства са свързани с инвестиции в ранното детско развитие и превенция на рисковете в ранна детска възраст, по-добро обхващане и подобряване на готовността на децата за включване в образователната система, подобряване на достъпа до здравна грижа, подобряване на семейната среда и т.н В рамките на този проект се създават и Центрове за ранна интервенция на уврежданията, които целят да се противопоставят на изоставянето и/или институционализирането на деца с увреждания, чрез изграждане на специални умения за отглеждане на децата с увреждания и подкрепа на семействата им, включително и чрез мобилни услуги