Министър Павлова: Предвиждаме дългосрочни мерки за справяне със свлачищата

Около 870 млн. лева ще са необходими за успешното справяне с последствията от бедствията до 2020 г.

28.03.2015 | 16:44 Редактор:
Министър Павлова: Предвиждаме дългосрочни мерки за справяне със свлачищата
Министър Павлова: Предвиждаме дългосрочни мерки за справяне със свлачищата

В процес на актуализация е разработената Национална програма за превенция и ограничаване на свлачищата, посочи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Над 1850 са свлачищата в урбанизираните райони, а над 700 са по републиканските и общинските пътища у нас.

Около 870 млн. лева ще са необходими за успешното справяне с последствията от бедствията до 2020 година. Средствата, осигурени за тази година в бюджета на министерството са 1, 200 млн. лв. за мониторинг, регистрация и проектиране. По ОП "Околна среда" са предвидени 40 млн. лв, които ще бъдат насочени в новия програмен период за големите свлачища по пътнaтa мрежа и в урбанизирани райони.  

70 млн. лв. са предвидени по линия на Междуведомствената комисия по бедствия и аварии. По линия на европейския фонд "Солидарност" щe могат да бъдат използвани средства при щети зa над 150 млн. лв.

"Най-важно е да се даде приоритет на най-тежко засегнатите райони в страната." - беше категорична Павлова.

Министърът подчерта положителното развитие по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. До момента има над 1500 регистрирани сдружения на собственици, от които над 700 са с подадени заявления към общините. 528 са сключените договри между общините и сдруженията. 227 са одобрените и финансирани от Българска банка за развитие заявления. За някои от тях има вече избрани изпълнители, които да направят конструктивно и енергийно обследване.

Министър Павлова увери, че за всяка сграда ще се направи детайлно конструктивно обследване и ще се издаде технически паспорт, за да може да се премине към енергиен одит и да се даде ход на изпълнение на проекта.

По отношение реализацията на пътните проекти до края на годината се очаква завършването на АМ „Марица“. В момента се работи по АМ "Струма" в отсечката Дупница – Благоевград, много труден участък от 40 км. с тунели и виадукти. Успердно се работи и по участъкa Шумен – Белокопитово от АМ „Хемус“ и по изграждането на пътен възел, който ще свързва безконфликтно пътя Русе – София. Изграждането на Северната скоростна тангетна на Околовръстното на София също е в програмата на министерството за годината.

ОП „Регионално развитие“  2007 - 2013 също приключва тази година и с нея довършваме редица инвестиции във всички градове и общини в страната, в това число  проекти за подобряване на градската и пътна инфраструктура.

Проектите тази година са много важни, подобряването на градския транспорт, новите транспортни средства – автобуси, тролеи, които се закупиха, довършването на системите за управление на трафика. Това са най-важните проекти, които трябва да довършим до края на тази година. Както проектите за градска среда, ремонт и енергийна ефективност на детски градини и туристически атракции и пътна инфраструктура. Паралелно с това, за да завършим успешно програма и да минимизираме потенциалните загуби е необходимо общините да усвояват по 30 – 40 млн. лв месечно.

В следващия програмен период пo ОП "Региони в растеж“ 2014 – 2020 значителни средства са насочени за здравеопазване и здравна инфраструктура. Осигурени sa 160 млн. лв. по програмата за изграждане на спешни центрове и медицинско оборудване и транспортна техника на територията на цялата страна.

Най-тежката част от програмата е финансирането на малките населени места, подчерта министър Павлова, като допълни, че Европейският фонд за регионално развитие е насочен към големите градове.

"В България имаме своите специфики и винаги сме настоявали, че трябва да финансираме освен големите градове и по-малките." -подчерта министър Павлова.