Промените в Закона за енергетиката не са причината "Видахим" АД да спре работа и да се стигне до съкращаване на повече от 300 работници. Това заяви министърът на енергетика Теменужка Петкова на среща с работници и ръководители на видинското предприятие. Тя пристигна на място във фирмата, за да обясни на работещите там и мениджмънта й логиката на законовите промени и да потърси заедно с тях възможности предприятието да продължи работа. В срещата участваха и изпълнителният директор на "НЕК" ЕАД Петър Илиев, областният управител на Община Видин Момчил Станков, зам.-областният Огнян Ценков и депутатът от ГЕРБ Владимир Тошев. На срещата стана ясно, че от НЕК са превели на фирмата 2,4 млн. лева.
"Ако дадено предприятие произвежда ток по високоефективен или комбиниран начин и това е спомагателно производство към основната му дейност, то държавата се ангажира да изкупува тази енергия по преференциални цени, именно за да насърчава производството. Случаят с "Видахим" АД обаче не е такъв, тъй като дружеството нито произвежда високоефективно, нито пък по комбиниран начин. От производител на каучукови изделия предприятието се е превърнало в производител на електричество." - обясни Петкова пред работниците и приведе като доказателство следните числа: за времето от 2011 г. до 2013 г. "Видахим" АД реализира общо приходи в размер 171 млн. лева, 141 млн. лв. от които от продажба на ел. енергия. Към 31 декември 2013 г. приходите на дружеството са 54 млн. лв., от които 52 млн. лв. са от продажба на електроенергия.
По думите на министър Петкова НЕК е била задължена да изкупува произведения от "Видахим" ток на цена от 140 лв. на мегават/час, а да го продава на регулирания пазар по 125 лв. за мегават/час. В подобна ситуация са 22 заводски централи и 12 топлофикационни дружества. Това е една от основните причини за огромния дефицит в НЕК, който за миналата година достигна 644 млн. лева.
Независимо от тежката ситуация министър Петкова и мениджмънтът на дружеството обсъдиха различни варианти за продължаване работата на "Видахим" АД и запазване на част от работните места. Един от тях е участие на дружеството в търга за студен резерв на ЕСО, който предстои в края на месец април. Ако "Видахим" спечели, това ще даде възможност около 150 души, от планираните за съкращаване повече от 300, да останат на работа.
"Държавата няма вина за създалата се ситуация, но ще помогне с каквото е необходимо, за да се запази предприятието "Видахим"." - каза Теменужка Петкова.
Министърът на енергетиката се ангажира заедно с ръководството на НЕК да търси възможности за ускорено разплащане на задълженията на електрическата компанията към дружеството. Тази сутрин НЕК е превела на "Видахим" АД 2,4 млн. лева и остават дължими още 8,7 млн. лева.
Заводът за гуми е част от холдинговата структура на 'ВИДАХИМ' АД и е проектиран и оборудван с възможности за самостоятелна работа, като отделно звено, пише в официалния сайт на завода. Строителството му започва в началото на 1967 г. Основното производство е съсредоточено в Главен производствен корпус, а съпътстващите и спомагателни производства – в още седем производствени халета, разположени на територията на фирмата в непосредствена близост до Главния корпус на ЗПГ.
Първата пневматична гума, марка „ВИДА” е произведена през септември 1969 г. През ноември 2004 г. след успешна приватизация е възстановено производството на пневматични гуми. Местоположението на Завода за производство на гуми (ЗПГ) е удобно и благоприятно за предмета на дейност като обособена част. Обезпечена е добра транспортна достъпност чрез уличната мрежа. Построена е собствена ж.п. линия, свързваща товарната рампа на завода с градската ж.п. гара. Непосредствената близост на международен път Е-79 и пристанище, гарантират транспорта както на суровините и материалите, така и на готовата продукция.
преди 9 години