Общините да провеждат открити търгове за обществените поръчки за санирането

Всяка община трябва да провежда открити тръжни процедури за избор на одитори, проектанти и строители

06.02.2015 | 16:25 Редактор:
Общините да провеждат открити търгове за обществените поръчки за санирането
Общините да провеждат открити търгове за обществените поръчки за санирането

Общините трябва да провеждат открити търгове за обществените поръчки за санирането. Методическите указания, приети от МС сочат, че всяка община трябва да провежда открити тръжни процедури за избор на одитори, проектанти и строители. Търговете извън инженеринга, трябва да са по критерия най-ниска цена. Така министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова отговори на питания от бизнеса в Благоевград как ще се избират изпълнителите по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни блокове.

 Министър Павлова уточни, че общините трябва така да проведат търговете, че да гарантират максимално присъствие на малки и средни фирми в процеса по санирането. Вариантите са два – или търг за всяка сграда по отделно, или търг с позиции за всяка сграда. Обявените търгове могат да се следят на сайтовете на общините и в сайта на Агенцията за обществени поръчки.

Материалите, които ще се влагат в строителството трябва да отговарят на изискванията и наредбите, с които се сертифицират производителите и се гарантира качеството им. Надзорът – строителният и инвеститорският, трябва да следят дали предписаните материали отговарят на влаганите, посочи Павлова. Това е много важно, защото после върху качеството на строителните работи и качеството на материалите, строителите  издават гаранции от минимум 5 г. Ако в този период Сдруженията на собствениците предявят рекламации, то строителите за собствена сметка трябва да отстранят недостатъците.

Токът, който ще се използва за строителните дейности, е за сметка на живущите в блока, отговори Павлова. Тя посочи, че този разход не е планиран като част от мерките за енергийна ефективност, но не би трябвало да затрудни сдруженията да ги поемат като разход.

По инициатива на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) е внесено предложение в НС за промяна на Закона за местните данъците и такси. В него се предлага за сградите, които са санирани по Националната програма за енергийна ефективност, да отпадне облекчението за освобождаване от местни данъци и такси. НСОРБ предлага то да остане единствено за сградите, които са санирани за собствена сметка, посочи регионалният министър.

Над 80 на сто от сградите в Благоевград попадат в обхвата на безплатната програма за саниране, посочи кметът на града. Според него това са 485 сгради. Само 29 не отговаряли на настоящите изисквания, защото са с по-малък брой апартаменти. Те обаче могат да влязат в обхвата на програмата от началото на следващата година.