МЗ проверява може ли да бъде променен статутът на държавните болници

Единствената ми цел е успехът на правителството и в частност- на реформите в здравеопазването, заяви здравният министър пред Дарик

24.01.2015 | 14:33 Редактор:
МЗ проверява може ли да бъде променен статутът на държавните болници
МЗ проверява може ли да бъде променен статутът на държавните болници

В момента се изготвя правен анализ дали е възможно да се промени статутът на държавните болници като търговски дружества. Това каза в предаването “Седмицата” по Дарик радио министърът на здравеопазването д-р Петър Москов.

“Възможността държавата да влезе във функциите си там, където тя е принципал, т. е. в голяма част от структуроопределящите болници, държавата ще го направи, дори да се наложи промяна на статута”, коментира Москов, цитиран от Investor.bg.

Промяната на статута на болниците беше една от първите заявки, които здравният министър направи след встъпването си в длъжност.

Той обаче не даде повече подробности в каква посока ще бъде промяната.

Москов обяви, че към края на годината ще са готови и електронните здравни карти на българските граждани. На базата на данните в електронните здравни карти ще се подготвят индивидуализирани пакети за доболнична помощ според здравния статус на хората.
Работи се и по централизирането и модернизирането на електронните регистри в здравеопазването. С поддръжката и анализите ще се занимава Националният център за обществено здраве и анализи.

Първият модул от проекта за въвеждането на електронно здравеопазване се планира да бъде въведен през пролетта – платформата за електронна търговия с лекарства в болниците, на която се разчита да намали разходите за медикаменти.

Министър Москов каза, че вероятно до средата на годината ще бъде подготвена и новата система на финансиране на здравния сектор. Той изрази надежда тя да бъде въведена през 2016 г.

Става въпрос за базовия и допълнителен пакет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Първият се предвижда да финансира социално значимите заболявания, които намаляват продължителността на живота и влошават качеството му, както и майчиното и детско здравеопазване. Останалият ресурс ще бъде за втория пакет, като там може да се формират и листи на чакащите, или пациентите да се лекуват през доброволно здравно застраховане през частен фонд.

По думите на Москов задължението на държавата, на солидарния фонд, е за всеки един здравноосигурен български гражданин да бъде осигурено равностойно лечение на социално значимите заболявания.

Още по темата

Петър Москов обясни, че се работи и по нова Национална здравна карта със задължителен характер, в която да се очертаят реалните медицински нужди на дадена територия, с минимален и максимален капацитет на инфраструктура. Нови лечебни заведения ще могат да се разкриват само на територия, където няма такива достатъчно, каза той.

Съвместна работна група на социалното и здравното министерства пък обсъжда промени в системата на ТЕЛК, така че лекарската експертиза да е точна и бърза, а социалните придобивки – насочени към ресоциализирането на пациентите, обясни д-р Москов.

Единствената ми цел е успехът на правителството и в частност, защото това е моят ангажимент, успехът на реформите в здравеопазването”, коментира здравният министър, като изрази надежда правителството да изкара пълния си мандат и да се завършат дълго отлаганите реформи.

“Познавам сферата, която ръководя, имам претенцията, че познавам проблемите й. Залагаме заедно с участниците в системата различни правила и съм доволен от това, че усилията срещат обществено одобрение”, допълни той.

Москов припомни, че все още страната ни преговаря с европейските власти за европарите за здравеопазване. От тях 85 млн. евро се предвижда да бъдат инвестирани в спешната помощ според концепцията за поетапното модернизиране на системата.