Как да се предпазим от пожар през празниците?

Приповдигнатото празнично настроение понякога води до безотговорно поведение и възникване на пожари

24.12.2014 | 14:38 Редактор: Ирина Георгиева

Настъпващите празници са съпроводени с употребата на пиротехнически изделия и празнични украси, пишат от ОДМВР – Перник. Приповдигнатото празнично настроение понякога води до безотговорно поведение и възникване на пожари. 

За периода 24.12.2013 г. – 02.01.2014 г. в Оперативния център на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” са регистрирани и обслужени 41 броя произшествия, които сравнени със същия предходен период са с 21 броя повече.

Служителите от РДПБЗН са изгасили 8 пожара с материални загуби, 23 пожара без материални загуби, участвали  са в 5 произшествия от друг характер и са проверили 5 лъжливи повиквания. 

За да не се помрачи празничното Ви настроение запомнете следните правила за недопускане на пожари:

1. Елхите и украсите закрепете здраво, далеч от отоплителни и нагревателни уреди;
2. Не палете свещи и бенгалски огън по елхите;
3. Не използвайте саморъчно изработени електрически ефекти;
4. Не оставяйте малки деца без наблюдение около елхите;
5. Използването на фойерверки да става само под контрола на възрастни и съгласно указанията на фирмата-производител;
6. Отстранете складираните горими вещи и хартии от балкона – те  са опасни при попадане на фойерверки и сигнални ракети върху тях. Същото важи и за съдове с бензин, спирт и други леснозапалими течности, особено ако не са добре затворени;
7. Проверете изправността на готварските и отоплителните уреди, на електрическата и газовата инсталации.
Ако все пак забележите признаци на пожар, запазете спокойствие, не губете самообладание, не изпадайте в паника, обадете се на тел. 112. Съобщете точно и ясно адреса, какво гори и има ли хора в опасност. Организирайте евакуацията на застрашените от пожара хора и ценно имущество.

Без риск за живота може да пристъпите към гасене на пожара с налични пожарогасителни средства – пожарогасители или вътрешни пожарни кранове. При липса на такива ползвайте вода, мокри кърпи или мокри одеяла.

Запомнете: преди да предприемете гасене, първо изключете електрическото захранване, ако не успеете, не гасете с вода, а с прахов или CO2 пожарогасител.

В задимени помещения се движете полунаведени  или пълзешком покрай стените, като се опирате в тях. Притиснете плътно до устата и носа намокрена кърпа или парче плат. При пожар или задимяване в стаята, търсете децата под легла, зад печки, в гардероби и други места, където могат да се скрият. Ако пътищата за евакуация са силно задимени и има опасност да пострадате, не излизайте от жилищата си. Влезте в банята, уплътнете добре с мокър памучен или вълнен плат вътрешната страна на вратата, пуснете душа, и при необходимост застанете под него.