Специализантите поискаха да отпадне месечната такса от 180 лв за обучение

Гражданската инициатива „Млади лекари за ново здравеопазване“ иска по-лесен достъп до специализация

12.12.2014 | 19:00 Редактор:
Специализантите поискаха да отпадне месечната такса от 180 лв за обучение
Специализантите поискаха да отпадне месечната такса от 180 лв за обучение

Миналия петък здравният министър Петър Москов предложи специализантите да се обучават не само в университетски болници и клиники и да получават достойно трудово заплащане.

Според  „Млади лекари за ново здравеопазване“ обаче, въпреки желанието на здравния министър за реформи, много въпроси по темата остават неразрешени.

Едно от предложенията на медиците е да отпадне месечната такса от 180 лв. за специализантите, които учат и работят в болниците.

Най-сериозният пропуск в предложението на здравното министерство за специализация на младите лекари е какво се случва с медиците, които учат и работят по старата наредба.

3200 специализанти в страната в рамките на 3 месеца ще трябва да изберат между това да продължат обучението си по старата наредба или да прекъснат специализацията си и да сключат нов договор по новата наредба.


"Младите лекари в заварено положение до момента, дефакто ще искат да минат по новата наредба, да имат трудов договор и адекватно заплащане, което да ги мотивира, да останат тук.

Поради една или друга причина, понеже бюджетите на болниците са ограничени, и въпреки желанието на младите лекари да минат по тези правила, на много места няма да бъдат назначени.

И какво ще стане? В една болница ще има специализанти, които ще имат трудов договори и ще получават възнаграждения и такива, които си плащат да работят" , заяви д-р Радослав Наков от Млади лекари за ново здравеопазване.

Досега трудният достъп до специализация, таксата от 180 лева месечно, която младите медици плащат и липсата на възнаграждения отказва специализантите да продължат обучението си в България.

За да мотивират болниците да наемат повече специализанти, младите лекари предлагат да се въведе минимален брой на медиците, които да се наемат на специализация и едва след попълване на квотата лечебните заведения да получат финансиране от НЗОК.

Още по темата

Според медиците проблем с наемането на специализанти ще има само в големите градове София, Варна, Пловдив, където има голям избор на кадри.


"В софийските болници включително, не само в провинцията,  личният състав минимално изискуем за сключване на договор с НЗОК на съответното лечебно заведение понякога се поддържа с колеги на 96 години, които са на граждански договор" , коментира Емануил Найденов, Фондация Остани.

Младите лекарите настояват те да се допускат до специализация на база успех и опит, а не чрез интервю, каквато е идеята на министерството.

Всички предложения ще бъдат изпратени до здравното министерство за обсъждане.

На 12 декември Асоциация на студентите медици в България, Фондация Остани, Асоциация за развитие на медицинската общност, Български лекари за европейски стандарт на специализация коментираха пред медиите Наредба 34.