Проф. Стив Ханке препоръчва България да запази участието си във валутния борд

Какви са рецептите на проф. Стив Ханке за икономически растеж?

11.05.2015 | 09:15 Редактор:
Проф. Стив Ханке препоръчва България да запази участието си във валутния борд
Проф. Стив Ханке препоръчва България да запази участието си във валутния борд

Какви са рецептите за икономически растеж? Коментар на професор проф. Стив Ханке, преподавател по приложна икономика в университета Джонс Хопкинс в предаването Boom&Bust на 10 май 2015.

Проф. Стив Ханке: Горд съм от работата си, защото това е нещо, което започна от 1990г. - 1991г. Това е доста време преди голямата криза през 1996г. и през юли 1997г.

Много е интересно, че през цялата световна история има само 56 хиперинфлации. Технически погледнато това означава, че процентът на инфлация трябва да се промени с 50% само за един месец.

България беше една от тези 56 страни и инфлацията достигна своя пик през февруари 1997г., когато достигна 142% само за един месец. Така че България е поставила и други рекорди освен вдигането на тежести.

Владимир Сиркаров: Какъв е пътят оттук нататък за България? Водят се дискусии относно това дали България трябва да влезе в Еврозоната, дали трябва да продължи да бъде във Валутен борд или да има отново възможността да управлява паричната си политика сама?

Проф. Стив Ханке: Винаги съм препоръчвал България да запази участието си във Валутния борд и да остане неформална част от еврозоната като левът бъде разклонение на еврото. Обаче се проведоха много разговори в София, с много политици и много глупости се изговориха по този въпрос - защото политиците не разбират и ето за това предлагам този подход с Валутния борд. Той дойде в тази дисциплина, в която страните членки на Еврозоната нямат.

Това, което трябва да погледнете като доказателство е Гърция или Кипър. Гърците искаха да влязат в Еврозоната и да бъдат част от нея, защото вярваха, че ЕЦБ ще им даде пари, ако са в беда. Забелязахме, че гърците нямаха никаква фискална политика - причината и за този огромен дефицит, тази огромна лудост, която се случи.

Ако погледнем България след 1997г. нивото на публичния дълг се движи все по-надолу. Може би е едно от най-добрите представяния, едно от най-ниските в цяла Европа. И независимо какво правителство имате - дясно, ляво или центристко - откакто България е във Валутния борд фискалната политика е много добра и постоянна.

Сега има малко по-голям дефицит. Основната причина за това е занижената дисциплина от страна на Централната банка, която налага. Както е ФГВБ също не беше на необходимото ниво за мониторинга на банките. Моята позиция на КТБ е, че това никога не беше банка.

Кузман Илиев: Какво е състоянието сега? Вие следите банковата система в България?

Проф. Стив Ханке: Това е интересен въпрос. Никой не знае точно какво е. Не знам, защо БНБ не направи това, което препоръчах, а именно всеки месец да публикува акаунт на всяка една финансова институция в България. Причината за това е, че не се доверяваме изцяло на БНБ. Сега хората, народът трябва да наблюдава действията на всяка банка и това става чрез следене на сметките, на обслужените заеми, на нивото на ликвидността.

Черният облак над КТБ обикаля още и над другите банки. Най-вероятно БНБ не е трябвало да дава въобще лиценз на КТБ.

Владимир Сиркаров: В този контекст - дали най-правилният вариант пред България е интегрирането на българската банкова система с европейския банков съюз именно през призмата на регулацията?

Проф. Стив Ханке: Мисля, че това е голяма грешка. Рискът е същият, както при Гърция, която се присъедини към европейските банки. Те си мислеха, че ако са в беда някой ще им даде пари. Единственото нещо, което ще спаси България и ще я мести напред - това са самите българи. 

Владимир Сиркаров: Вие сте против всякакъв вид централизиране?

Проф. Стив Ханке: Против съм във всяко влизане на България в съюзи, защото голямата къща Брюксел, която ще реши всеки един проблем - това е една шега.

Кузман Илиев: Разбрахме за ЕЦБ, но какво е отношението ви към количествените улеснения?

Проф. Стив Ханке: Трябваше да се направи това отдавна. Повечето пари се правят от търговските банки. А в Европа 90% от всички пари в системата се правят в търговските банки. Тези 10%, които остават са държавните пари, те се генерират от Централната банка или от ЕЦБ.

След като започна кризата през 2009г., политиците обвиниха за всички грешки банките и банкерите. Наблюдението и регулациите върху банките се затегнаха и станаха по-здрави. Резултатът е, че банките започнаха да се смаляват. Това означава, че и паричното предлагане в Европа намаля. Така че програмата за количествени улеснения по някакъв начин трябва да рефлектира. В Щатите не растем кой знае колко, защото като започнахме нашата програма, това намали напрежението в банките.

Кузман Илиев: Тогава защо препоръчвате Валутен борд за България, тоест България да няма дискратционна парична политика, която да не води до този растеж?

Проф. Стив Ханке: Защото такъв вид политика не се дава на много полити по света и в България ще настане пълна лудница, ако това стане. Отново ще има хиперинфлация.

Беше направено проучване за всички развиващи се пазари по света, макар че бях по-либерален смятах, че 90 банки трябваше да се изключат веднага или страните ще приемат еврото или долара. Както стана в Еквадор през 2001г. 

Чуйте останалата част от коментара на проф. Стив Ханке в следващия видео материал:


Още по темата

Проф. Стив Ханке, заедно с български експерти дискутираха необходимостта от въвеждане на финансово образование по време на форум в София на 11 май 2015 www.edu-business.info

Световноизвестният финансист участва в конференцията от цикъла Образование и бизнес, "Финансово образование за устойчива икономика". Модератор на конференцията беше Нейра Чехич, журналист в студиото на Bloomberg TV в Лондон.

Форумът се организира от Медийна група България он ер, Bloomberg TV и Медийна група Инвестор.БГ АД.

 „Образование и бизнес – Финансовото образование за устойчива икономика” - е темата на конференцията на 11 май от 09:00 часа в София хотел  Балкан и ще се предава на живо по телевизия Bulgaria ON AIR и стрийм на bgonair.bg.

Конференцията  „Образование и бизнес – Финансовото образование за устойчива икономика” се организира през 2015 за втора поредна година, като част от мащабното сътрудничество между  световния медиeн гигант Bloomberg TV и националната телевизия България он ер.