Необходим е дебат за преструктуриране на гръцкия дълг

Коментара направи председателят на Парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова в предаването Денят ON AIR с водещ Веселин Дремджиев.

21.09.2011 | 10:27 Редактор: Мариета Иванова
Необходим е дебат за преструктуриране на гръцкия дълг
Необходим е дебат за преструктуриране на гръцкия дълг

България още не е готова за влизане в еврозоната, отбеляза във вечерното коментарно предаването на Bulgaria ON AIR Менда Стоянова, председател на Парламентарната комисия по бюджет и финанси. По думите й „ние трябва да продължим да следваме избора си, но не бива да бързаме“. Случилото се през последната година – година и половина е показателно, за това че „ не само България не е готова за еврозоната, но и може би, че еврозоната, не е готова за България,“ отбеляза Стоянова. Тя съобщи още, че прогнозите за това на какви приходи може да се разчита за следващата година, ще бъдат направени на възможно най- късен етап, за да има максимална яснота. Сред водещите приоритети на следващия бюджет ще бъде и образованието. Като не става въпрос само финанси, а за предоставяне на средства срещу осигуряване на определено качество на услугата, сподели Менда Стоянова.

По темата за Златното правило, или придържането към дефицита в рамките на 3 %, да бъде записано в Конституцията, председателят на Парламентарната комисия по бюджет и финанси отбеляза, че мярката е заложена в Закона за устройството на държавния бюджет.  При включването на Златното правило и в Конституция, „ще бъде даден ясен сигнал и навън за това, че страната има намерение да води една стабилна политика в дългосрочен план“.

Във връзка със задлъжнелите държави от еврозоната Менда Стоянова заяви, че понижаването на рейтинга на Италия е пореден сигнал за активизиране на дейността на рейтинговите агенции. На въпрос дали Гърция трябва да бъде оставена да фалира, Стоянова отбеляза, че е наложително да бъде започнат в най- скоро време дебат за преструктуриране на дълга на страната. „Гърция не може да обслужва сумите по лихвите на кредитите на държавните ценни книжа. Дефицитът на страната възлиза на около 150 % от БВП, като  до момента не се говори как страната ще изплаща сумите по главницата на този дълг.“ По думите на Менда Стоянова с т.нар. преструктуриране на дълга банките ще поемат част от отговорността, за това, че са давали кредити, които сега няма да могат да бъдат върнати.