Това, което използват терористите, не са върхови технологии. Има един елемент, който трябва да се отчита, а именно неочакваността, изненадата, на която те разчитат. Това каза акад. Чавдар Руменин, директор на Института по системно инженерство и роботика към БАН, пред Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му всички са потресени от баташките кланета през последните месеци, които са противни на нашите цивилизационни представи. Според него учените и изобретателите трябва да сложат край на това безумие.
"За мен не е ясно как в сърцето на Европа - в Брюксел, в жилище са открити над 130 л ацетон и още около 35 л перхидрол. Как това е проспано от службите", коментира той.
Той е убеден, че няма проблем да се разберат намеренията на теротистите - прави се профил на поведението, "достатъчно е да му видите изражението, начина по който диша, как си държи ръцете".
"Има софтуер и хардуер, които могат да поемат информацията и да идентифицират такива лица", обясни академикът.
По думите му БАН разполага с 7-8 международни патента, чиято защита се поддържа от съответните институти. Общият ефект от тях е голям и възлиза на около $600 хил.- 800 хил. За последните години БАН има около 160 патента за изобретения, което представлява около 60% от всички създадени патенти в България.
Не съществува фундаментално открие, което да не може да бъде доведено до конкретно инженерно техническо решение, което да е на ниво абсолютна световна новост, т.е. да бъде патент за изобретение.
Акад. Руменин представи една от разработките на БАН, а именно как дрон може да бъде използван за контрол на държавната граница. Според него обаче проблемът с мигрантите не може да бъде решен без промени в закона.