Браншът отчита 30% средна заетост на хотелите

Секторът е в много тежко състояние, твърди директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.

17.07.2012 | 13:02
Браншът отчита 30% средна заетост на хотелите

Българският туризъм е в много тежко състояние, въпреки че правителството вещае успешен летен  сезон. Реалната ситуация показва, че средната заетост на хотелите е 30 процента, каза в сутрешния блок на Bulgaria ON AIR директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.

Държавата иска да развива туризъм, но същевременно в новия Закон за туризма, стоят неизчистени текстове от началото на деведесетте, коментира Драганов. Един от проблемите е, че законодателно не е гарантирана сигурността на туристите зад граница в случай че фалира туроператор. "Това означава, че трябва да кажем на хората: Моля пригответе повече пари, за да се приберете в България". Според експерта новият закон, който ще бъде гледан утре в парламента, няма да реши проблемите на сектора.

Вчера излезе национално представително проучване, в което се казва, че 52% от българите няма да почиват. За сравнение през 1992 същото изследване е показало, че само 13% са се отказали от ваканция, припомни Драганов. Според него много е важно да се отчете кои социални групи са дали този отговор – работещите хора на възраст около 30 години и пенсионерите.

За разлика от Европа, където хората от третата възраст масово пътуват, нашите пенсионери не могат да си позволят този лукс. В тази връзка Драганов препоръчва по активна политика от страна на държавата. Една от възможностите е да бъде създаден нов механизъм, който чрез Здравната каса, както социалното министерство в предишното правителство, да раздават ваучери за почиване на възрастните. Изчисленията на института показвали, че годишно на бюджета ще струва 200 милиона лева. „Тези пари няма да влязят в бюджета под формата на данъци, но възрастните ще имат почивка, ще се увеличи запълняемостта на хотелите и ще се подобри туристическият бизнес климат в определен регион", смята Драганов.